Pedesetpetogodišnji Abdul i pedesettrogodišnji Mohammed Rabbani posljednji u nizu zatvorenika koji su pušteni iz američkog zatvora kojeg SAD namjerava da isprazni i zatvori.
Administracija Džordža V. Buša otvorila je vojni zatvor na Kubi za osumnjičene za napad na SAD 11. septembra 2001. godine.
Dvojica braće prebačena su u američki pritvor nakon što su ih pakistanski zvaničnici uhapsili u Karačiju 2002. godine. Američki zvaničnici optužili su ih da su pomagali članovima Al-Kaide sa smještajem i pružali im logističku podršku.
Braća su navela da su ih mučili u pritvoru CIA-e, prije nego su prebačeni u Guantanamo.
U američkim vojnim zapisima navedeno je da nisu dali značajne obavještajne podatke ili da njihove izjave nisu prihvatljive s obzirom na to da je prilikom ispitivanja korišteno fizičko nasilje.
Kršenje ljudskih prava
Američka vojska je u saopštenju najavila njihovu repatrijaciju, no nije dala nikakve neposredne informacije o bilo kakvim uslovima koje je postavio Pakistan u vezi s njihovim povratkom u domovinu.
“SAD cijene spremnost vlade Pakistana i drugih partnera da podrže napore SAD-a usmjerene na odgovorno smanjenje broja zatvorenika i konačno zatvaranje Guantanama”, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
U Guantanamu se 2003. nalazilo oko 600 osoba koje je SAD smatrao “teroristima”. Pristalice ovog vojnog objekta opravdavale su to tvrdnjom da su time spriječeni napadi.
Međutim, kritičari su upozoravali da vojni zatvor i sudovi krše ljudska i ustavna prava, kao i da narušavaju ugled SAD-a u inostranstvu.
U Guantanamu se i dalje nalazi 32 zatvorenika, među kojima je 18 spremnih za transfer ukoliko se pronađe treća strana koja će ih prihvatiti, saopštio je Pentagon.
Mnogi su iz Jemena, ratom razorene zemlje koja je preplavljena naoružanim grupama zbog čega oslobođeni jemenski zatvorenici ne mogu biti vraćeni tamo.