Svijet

E-novine: Odlazak opasnog klovna francuske politike

Izvor

U oproštajnom govoru pred svojim pristalicama ovaj 82-ogodišnji nekadašnji padobranac je odbacio komentare onih koji su najčešće njegovo političko djelovanje opisivali kao čist rasizam riječima da ga to ipak nije spriječilo da osvoji dvocifreni procenat glasova u nekoliko predsjedničkih trka. On je tokom oproštajnog govora podsjetio na svoju višedecenijsku političku mantru o dva najvažnija partijska načela: suprotstavljanje širenju islama i imigracije u Evropi. 

Le Pena će naslijediti njegova najmlađa ćerka Marin, koja će po ocjenama agencije AFP donijeti nježnije i ženstvenije lice partije koja je često opisivana kao duboko seksistička i rasistička politička organizacija. Nedavna istraživanja su pokazala da bi oko 17 odsto Francuza glasalo za Marin Le Pen na predsjedničkim izborima, što bi po istim predviđanjima moglo da stvori velike probleme i oduzme dio glasačkog tijela takođe desničaru Sarkoziju.

Žan Mari Le Pen je osnovao Nacionalni front 1972. godine i od stranke načinio jaku političku snagu, šokirajući svijet kontroverznim političkim stavovima i ulaskom u drugi krug predsjedničkih izbora 2002. godine. Le Pen je tada prošao u drugi krug predsjedničkih izbora uz Žaka Širaka, pobijedivši socijalističkog premijera Lionela Žospena. Njegov uspjeh je mobilisao Francusku protiv njega, pa je Širak u drugom krugu ponovo izabran sa preko 80 odsto glasova.

Le Pen je tokom svoje karijere promijenio političku igru u Francuskoj piše agencija France Presse, primoravajući popularnu desnicu u zemlji da se takmiči sa Nacionalnim frontom u stavovima koji su se graničili sa rasizmom i ksenofobijom. Ostale su zabilježene njegove izjave da je „tako očigledno” da su gasne komore „jedan detalj iz istorije Drugog svjetskog rata”, kao i da je u Aušvicu postojala samo fabrika IG Farben, u kojoj je radilo 80.000 radnika". Le Pen je boravio u Srbiji 1997. godine na poziv Srpske radikalne stranke, odnosno njenog lidera Vojislava Šešelja, a 2006. godine je u Vršcu otvorio Balkansko prvenstvo u motociklizmu. Na inicijativu radikala, Le Pen je proglašen počasnim građaninom Zemuna.

Aktuelni predsjednik Sarkozi je uspješno pratio političku tvrdu liniju koju je zacrtao Le Pen i na taj način se domogao predsjedničke fotelje 2007.  Od tada on promoviše sve čvršću politiku protiv islama i imigranata. Kao i njen otac, Marin Le Pen je takođe izazivala bijes javnosti svojim ksenofobnim komentarima. Prošlog mjeseca je uporedila muslimanske vjernike koji se mole na ulici, pored prenatrpanih džamija, sa nacističkim okupatorima Francuske.

Partijski zvaničnici su saopštili u subotu da je Marin Le Pen pobijedila na internim partijskim izborima poslanika Evropskog parlamenta i godinama desnu ruku njenog oca, Bruna Golniša. To je bilo prvo glasanje za lidera Nacionalnog fronta poslije skoro četiri decenije, koliko je Le Pen bio na čelu partije, od njenog osnivanja 1972. godine.

Antirasističke grupe očekivano nisu impresionirane Le Penovom nasljednicom. Prvi čovjek centra SOS Racisme Dominik Sopo je u saopštenju rekao da je subotnjim glasanjem  “jedan nosilac mržnje zamijenjen drugim”.

 

Portal Analitika