Da je kojim slučajem ona Jovanovićeva parabola, u smiraj meča na legendarnom Vembliju, smakla paučinu sa rašlji umjesto što je uzdrmala prečku engleskog gola, možda da bi se i preveliko breme sručilo na pleća crnogorskih reprezentativaca. Bila bi to, priznajmo bez patriotskog zanosa, nagrada sa kojom ne bi znali što da radimo; postojala bi realna opasnost da sagorimo u pokušaju leta iznad mogućnosti.
Ovako, londonski remi samjerio je Crnu Goru, pokazao je gdje smo, što smo, kakvi smo; nije to bilo tek 0:0 ili ništa = ništa, već nešto sasvim drugo – stvarno upoređivanje sa Evropom, dokaz da nekada možemo biti ravnopravni i sa najvećima.
Londonsko veče i referendumska noć: Fudbal kao najveća od svih igara, istovremeno je i najvjernija imitacija života i životnih pravila.
Gotovo svi su Kranjčarove momke prežalili i prije nego što su istrčali na teren Gordog Albiona; većina se, uključujući i autora ovog teksta, nadala da se možemo provući uz dostojanstven poraz; dok su se neki ovdašnji unaprijed radovali očekivanom teškom porazu crnogorskih momaka...

U analizama nakon utakmice Engleska – Crna Gora pričalo se o dobroj taktici, o fanatičnoj borbenosti, kao neophodnim sastojcima svakog uspjeha. Ali, to ne bi bilo dovoljno, da čovjek sa strane – Zlatko Cico Kranjčar – nije darivao dodatni impuls: vjeru u sopstvene moći, ono bez čega se ne može napustiti teren uzdignute glave.
Istorija se javlja u različitim oblicima: nešto slično se u politici već dogodilo maja 2006. godine. Iako će nakon svega protivnici nezavisnosti pisati bijele knjige o referendumskim prevarama, premda je mnogo toga u kampanji urađeno na brzinu i bez valjanog plana, na kraju referendumskog 21. maja presudila je vjera u sopstvene moći, ono bez čega se ne može napustiti teren uzdignute glave.
Đukanovićeva zaostavština: Svemu ima vrijeme, Vembli ove godine je možda prekretnica crnogorskog fudbala, kao što je svojevremeno referendum bio vododjelnica državnog puta. Kao i najava odlaska jednog političara koji je obilježio dvije posljednje decenije. Mnogo prije nego što je, ovog decembra, napustio izvršnu vlast, biografiju Mila Đukanovića mnogi su već napisali: jedni glorifikujući svaku stopu kojom je koračao, drugi nipodaštavajući što god je radio...

Đukanovićev zaokret i snaga ličnog primjera – da čovjek koji je početkom devedesetih postavljen od vođe sa strane, postane samostalni, domaći vođa - doprinijela je i još jednom važnom političkom procesu: preoblikovanju volje građana i sazrijevanju vjere u sebe i sopstvenu državu. Zato je, između ostalog, crnogorska nezavisnost, uprkos nepravedno postavljene referendumske ljestvice od 55 procenata, postala crnogorska realnost.
Lukšićev težak zadatak: Ima neke simbolike što će baš na kraju godine, na kraju jednog crnogorskog poglavlja a na početku dugog puta ka Evropi, jednog već zamorenog premijera smijeniti drugi, mlađi.

Najteže će biti ostaviti za sobom naslijeđeni gospodarski mentalitet. Đukanović je možda običnim ljudima usadio nadu u državnu samostalnost, ali sada Lukšić mora da ugradi nešto drugo - vjeru u efikasne institucije kojima neće trebati poticaj ili pogled sa vrha državne piramide. Pa, ako već poredimo sa sportom, Lukšić će – kao aktuelni predsjednik Košarkaškog saveza Crne Gore – morati poput Duška Vujoševića da strpljivo ali autoritativno - stvara tim sposoban da igra i bez najboljih.
Budvanski negativ: Ali i tim sposoban da ne igra samo – za sebe. Prošlonedjeljna hapšenja u Budvi nagovještaj su da Crna Gora mora, osim tima, da mijenja i pravila igre, ona po kojima je politika osnovni uslov za lično bogaćenje ili za društvenu promociju. I slučaj Zavala je dio Đukanovićeve zaostavštine, onog vremena tranzicionih poslova: pokazuje što se ponekad činilo iza paravana borbe za državne i opšte interese.

Na drugoj strani, energija destrukcije, želja da se pušti krv političkim oponentima i – što je najgore – volja da se presuđuje prije suda, ogledalo su dijela Crne Gore, onog koji je ostao zatočenik besudnih vremena, ljudi spremnih da na prijeki sud šalju neistomišljenike. Crno-bijeli svijet.
Možda djeluje suviše cinično u danima kada mnoge budvanske porodice mori neizvjesnost sjutrašnjeg dana, ali - nakon otkrivanja milionskih pronevjera državnog novca - običan se čovjek mora zapitati o još jednoj vezi politike i sporta: nije li i vratolomni uspjeh budvanskog sporta bio vještački naduvan uz pomoć moćnih paradržavnih finansijera? Jesu li raniji uspjesi bili tek opsjena sportske moći? Jer, uzalud je Mogren kupovao najbolje i regularno postao šampion države: kada se izašlo napolje, do Kopenhagena, vidjelo se kako Evropa mjeri i reguliše instant šampione.
Zato, u ravni simbolike, ona priča o hrabrom srcu sa Vemblija, mora imati nastavak na domaćem terenu, Crnoj Gori. U suštini, sve se svodi pojam pravde i pravičnosti. I na jedno pitanje: hoće li (i može li) u narednoj godini (i godinama), nova-stara vlast otvoriti mogućnost da crnogorski građani, osim održanja vjere u sopstvenu državu, čime je okončana jedna era, počnu da grade sopstvenu pravnu državu, čime bi započelo novo poglavlje domaće istorije?
Draško ĐURANOVIĆ