Pomoć je, kako je navedeno u zajedničkom saopštenju tih institucija, direktan odgovor na kontinuirane uticaje krize u eurozoni na ekonomije regiona.
Inicijativa je napravljena po uzoru na sličan plan kojim su EIB, EBRD i SB 2009. i 2010. podržale ekonomije srednje Evrope, pogođena krizom likvidnosti, najavivši u početnoj fazi ukupno 24,5 milijardi eura pomoći.
Program pomoći obuhvatiće Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Češku, Hrvatsku, Estoniju, Makedoniju, Mađarsku, Kosovo, Letoniju, Litvaniju, Crnu Goru, Poljsku, Rumuniju, Srbiju, Slovačku i Sloveniju.
Novi program će biti usmjeren na podsticanje restrukturiranja, konsolidacije i diverzifikacije, kao i jačanja dugoročne konkurentnosti ekonomija u regiji kroz dugoročne kredite i kupovinu vlasničkih udjela.
Najveći udio u najavljenom paketu imaće EIB, 20 milijardi eura, uglavnom kroz dugoročne kredite privatnom i javnom sektoru.
Prioritet će biti obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost, inovacije i konvergentnost.
"EIB će kao banka Evropske unije podržati rast i zapošljavanje u regiji, imajući stalno na umu potrebu poboljšanja dugoročne konkurentnosti", kazao je njen predsjednik Wolfgang Hoyer.
Udio Svjetske banke u pomoći iznosi 6,5 milijardi eura. (Mina busines)