“Očekujem da Grčka, poslije sprovođenja (vladinog) programa za stabilizaciju javnih finansija, počne da ostvaruje pozitivan rast od 2014.”, rekao je njemački član ECB Asmusen u intervjuu za list “Rajniše post” iz Dortmunda koji će biti danas objavljen javio je Tanjug.
Prema prognozi Banke Grčke, ekonomija te zemlje će ove godine oslabiti 4,5 odsto, što će biti peta godina da je ta članica zone eura u recesiji poslije kolapsa njenih javnih finansija što je primoralo vladu u Atini da 2010. prihvati pomoć za spasavanje od EU i MMF.
Cilj tog programa, koji uključuje niz strogih mjera štednje, jeste da zadrži Grčku u 17-očlanoj eurozoni, rekao je Asmusen i dodao da bi “cijena izlaska Grčke iz eurozone bila nemjerljiva”.
Asmusen, bivši zamjenik njemačkog ministra finansija koji je došao na funkciju u ECB u januaru, takođe je insistirao da su vanredne mjere koje je preduzela ECB od početka dužničke krize u zoni eura privremenog karaktera, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
ECB je u decembru i februaru ulila oko hiljadu milijardi eura (1,3 biliona dolara) u bankarski sistem zone eura, ponudivši komercijalnim bankama tog monetarnog bloka jeftine kredite u nadi da će one taj novac pozajmiti poslovnom sektoru.
Postoji, međutim, bojazan, naročito u Njemačkoj, da bi ta ogromna suma jeftine gotovine prije mogla da podstakne inflaciju i špekulativnu aktivnost na tržištima, nego da pruži podstrek ekonomskom rastu.
ECB priznaje da postoji taj problem, ali je prošle sedmice njen predsjednik Mario Dragi rekao da je još prerano za mijenjanje kursa, s obzirom na neizvjesnost oko ekonomskog oporavka koji je primjetno usporio tokom nekoliko posljednjih mjeseci.
“Važno je da te vanredne mjere ECB budu ograničene i niko ne treba da misli da ćemo samo zato što smo takvu vrstu finansija ponudili dva puta, to učiniti i treći put”, ukazao je Asmusen.