Izbori će biti održani u atmosferi uzavrelih strasti poslije odluke Vrhovnog suda da poništi prošlogodišnje parlamentarne izbore i da dozvoli Šafiku, posljednjem premijeru u vladi svrgnutog Hosnija Mubaraka, da ostane u predsjedničkoj trci - uprkos ranijoj odluci da se Mubarakovim ljudima ne dozvoli bavljenje politikom.
Pred Egiptom su “opasni dani” ako se na vlast vrate oni koji su povezani sa prethodnim režimom, saopštila su danas tim povodom Muslimanska braća, prenosi Tanjug.
Odluka Vrhovnog suda da su prošlogodišnji izbori neustavni i da je potrebno raspisati nove izazvala je oštre proteste u zemlji. Mnogi smatraju da su to bili prvi slobodni izbori u Egiptu poslije više decenija.
Egiptske partije i aktivisti optužili su vladajući vojni savjet za “kontrarevoluciju”, pošto je Vrhovni sud poništavanjem izbora u stvari otvorio put vojsci, odnosno Vrhovnom savjetu oružanih snaga, da preuzme vlast u parlamentu.
Muslimanska braća, koja su osvojila 46 odsto mjesta u parlamentu, smatraju da ova odluka ukazuje da Egipat ide u susret “veoma teškim danima koji bi mogli biti još opasniji nego poslednji dani Mubarakove vladavine”.
“Sva demokratska postignuća revolucije mogla bi biti izbirsana i preokrenuta davanjem vlasti onima koji su simbol ranije ere”, navodi se u saopštenju.
Mursi je prvobitno rekao da je nezadovoljan, ali da prihvata odluku suda. “Poštujem odluke Vrhovnog ustavnog suda u smislu da poštujem institucije države i princip odvajanja vlasti”, rekao je on egipatskoj televiziji.
Kasnije je, međutim, apelovao na birače da glasaju uporozivši ih da je zemlja na prekretnici.
“Manjina pokušava da pokvari zemlju i da nas vrati unazad. Izaći ćemo na birališta da kažemo ne tim gubitnicima, tim kriminalcima”, poručio je on.
I drugi politički lideri su kritikovali odluku suda upozorivši da bi novi predsjednik time mogao ostati i bez parlamenta i bez ustava.
Ko god od dvojice kandidata da pobijedi, naslijediće tešku bezbjednosnu i ekonomsku situaciju i oštro podijeljenu zemlju.
Vojni savjet, koji je preuzeo vlast kada je Mubarak zbačen, obećao je da će prenijeti vlast civilnoj vladi poslije predsjedničkih izbora, ali je i inače nesiguran prenos vlasti ugrožen jučerašnjom odlukom suda da poništi mandat poslanicima u parlamentu.
Vlast novog predsjednika treba da definiše upravo ustavotvorno tijelo koje je formirao parlament.
Prvi krug predsjedničkih izbora u Egitpu održan je u maju i u njemu je učestvovalo 13 kandidata.
U trci su bili islamisti protiv sekularista i nosioci promjena protiv pripadnika bivšeg režima, ali ni jedan nije osvojio većinu pa je drugi krug zakazan za 16. i 17. jun.
foto:paulis-home.de