Ta zemlja je uz to upozorila da bi borbe u tom gradu mogle izazvati zatvaranje glavne rute za snabdijevanje palestinskih teritorija, rekla su dva egipatska zvaničnika i jedan strani diplomata.
Prijetnji da se suspenduju Kempdejvidski sporazumi, kamen temeljac regionalne stabilnosti tokom gotovo pola vijeka, je prethodila ocjena premijera Izraela Benjamina Netanjahua da je neophodno slanje vojnika u Rafu kako bi se izvojevala pobjeda u četvoromjesečnom ratu protiv palestinske ekstremističke organizacije Hamas.
Više od polovine od 2,3 miliona stanovnika Gaze je pobjeglo u Rafu od sukoba u drugim područjima i sada živi u šatorima i skloništima UN kraj granice.
Egipat strahuje od masovnog priliva stotina hiljada palestinskih izbjeglica kojima možda nikada ne bi bilo dozvoljeno da se vrate.
Organizacije za pomoć su u međuvremenu upozorile da bi ofanziva u Rafi pogoršala već katastrofalnu humanitarnu situaciju u Gazi gdje je oko 80 odsto stanovnika pobjeglo iz svojih domova, a po podacima UN četvrtina populacije gladuje.
Netanjahu je u intervjuu za Ej-Bi-Si njuz (ABC NEWS) nagovestio da bi civili u Rafi mogli pobjeći na sjever, rekavši da ima „puno područja“ koje je vojska „očistila“.
On je rekao da Izrael priprema „detaljan plan“ da ih raseli.
Izraelska ofanziva je međutim izavala veliko razaranje posebno na sjeveru Gaze i žestoke borbe se još uvek vode u centralnom dujelu te teritorije i Kan Junisu na jugu.
Kopnena ofanziva u Rafi bi takođe mogla da dovede do zatvaranja graničnog prelaza za isporuku preko neophodne hrane i ljekova.
Sva tri pomenuta anonimna zvaničnika su potvrdila prujetnje Egipta.
Katar, Saudijska Arabija i druge zemlje su takođe upozorile na ozbiljne posljedice ako izraelska vojska uđe u Rafu.