Popularnost Borisa Tadića, predsjednika Srbije, u regionu raste. Razloga je, čini se, mnogo. Možete li nam navesti neki?
- Prvo, on ja najljepši predsjednik, koji u sebi objedinjava sve najbolje osobine vodećih političara u regionu. On ima eleganciju Mila Đukanovića, frizuru Jadranke Kosor, ima topli domaćinski osmjeh Milorada Dodika i neodoljivi, nad sudbinom države vazda zamišljeni pogled Hašima Tačija. On je, prosto, savršen. On je, kako bi rekao Bora Đorđević, Lutka sa naslovne strane.
Ali Tadićev ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić saopštio je da se Srbija protivi centralizovanoj, što u biti znači jedinstvenoj Bosni, nezavisnosti Kosova i ulasku u NATO. Zar to u ne znači da se Srbija protivi viziji o stabilnom regionu koju imaju Amerika i EU?
- Neka te ništa ne brine. Predsjednik zna šta radi.
Moguće, ali Srbija ima otvorena pitanja sa gotovo svim državama u regionu. Srbija je neizostavan učesnik svih regionalnih koškanja, osim onog hrvatsko-slovenačkog spora oko komada mora.
- To nije tačno. Predsjednik vodi dobrosusjedsku politiku. On ni na koji način ne instruira crnogorsku opoziciju, za što ga optužuju… iako ona s vremena na vrijeme odlazi kod njega na konsultacije. On Milorada Dodika redovno upozorava da je Bosna i Hercegovina njegova jedina domovina. On Kosovu želi sve najbolje, a za Kosovo je najbolje da se zove Kosmet i da bude dio Srbije. Ovo je Balkan, ovdje su stvari uvijek složenije nego što na prvi pogled izgleda.
Trenutno je Beograd u klinču sa Podgoricom i Prištinom.
- To nije tačno. Kosovo je kvazi-država koju je stvorila albanska narko-mafija. Crna Gora je država koju je stvorila crnogorska mafija, koja sarađuje sa albanskom mafijom, zbog čega je Crna Gora i priznala nezavisnost Kosova. To je više puta objasnio Nebojša Medojević, i tu se nema šta dodati. Za razliku od nekih drugih regionalnih političara, Predsjednik nije Kralj kokaina.
Ali srpska mafija je jedna od deset najmoćnijih u svijetu, pišu ugledni zapadni mediji. Šta je onda stvorila srpska mafija?
- Predsjednik je posvećen borbi protiv organizovanog kriminala. On je objavio rat mafiji. Predjednik je kao Rundekov Šejn. On je mafiji jasno rekao: Izađi i bori se, u ovom gradu nema mjesta za jednog od nas. Dok u Crnoj Gori, na primjer, ima mjesta za sve kriminalce.
Ali je do sada svakome postalo jasno da je rodno mjesto problem sa Šarićem, kao i sa Subotićem, kao i problem njihovih odnosa sa drugim tajkunima, poput Miškovića i Beka – Srbija. Čovjek bi mogao pomisliti da je Srbija regionalni centar kriminala.
- To nije tačno. Po vašim pitanjima, rekao bih da radite za mafiju.Daću vam prijateljski savjet: Idi, dok si mlad.
Iz Crne Gore Predsjednika optužuju da na vlast u Podgorici pokušava dovesti srpsku opoziciju. Jedan od lidera opozicije, četnički vojvoda Andrija Mandić, nedavno je izjavio da će, kada on dođe na vlast, u Crnoj Gori biti više od pedeset posto Srba. Sada ih ima oko trideset posto. Nije li to najava etničkog inžinjeringa?
- Nije. Toj izjavi ne treba pridavati važnost. Jedino što je bitno jeste borba protiv kriminala. Kada na vlast u Crnoj Gori dođe opozicija koja smatra da je Crna Gora srpska država i da Crna Gora treba biti dio zajedničke države sa Srbijom, ona neće uraditi ništa da Crnu Goru pretvori u srpsku državu ili je pripoji Srbiji. To je valjda svakome jasno. Ono što je bilo moramo ostaviti iza sebe. Jer trenutna situacija to zahtijeva od nas. Niže od ovoga se ne može. Kako kaže Toma Zdravković: Dotako sam dno života.
Ali ne traži li to od nas da pristanemo da zaborav postane mjera svih stvari?
- Moguće. Ali to je nužno u cilju regionalne saradnje (a regionalna saradnja nije moguća bez prihvatanja činjenice da je Srbija regionalni lider), uspješnije borbe protiv organizovanog kriminala, zajedničke budućnosti. Ne smijemo dozvoliti da se naša prošlost ispriječi ispred naše budućnosti. U to ime: Zaboravi, ako možeš.
Ali, nije li teško sve zaboraviti? Tim prije što londonski The Economist piše da se Srbija ponaša “kao regionalni siledžija”. Baš onako kako se ponašala i devedesetih, pa izgleda da nije dovoljno samo da zaboravimo, nego je potrebno i da zažmurimo?
- Nije. Sve je lako kad si smrad. Pardon, mlad.