Abiznis

Šehović: Crna Gora srednje zadužena zemlja

Izvor

Šehović u izjavi za Antenu M takođe primjećuje da mnogi često poistovjećuju javni dug i javni zajam a to su, kako ističe, dva različita termina u ekonomiji:

- Budući da javni dug nastaje na osnovu javnog zajma, kao i na osnovu drugih stvari koje nijesu predmet javnog zajma, kao što su obaveze države poput ekspropriracije, potom naknada ratne štete i sve druge obaveze koje država mora izmiriti, a koje nijesu nastale kao predmet zaključenja ugovora države na osnovu javnog zajma, objašnjava Šehović.

Stoga može se zaključiti da javni zajam jeste javni dug, ali da svaki javni dug nije javni zajam.

Kada je riječ o određivanju granica javnog duga tu postoji nekoliko kriterijuma, dodaje Šehović- i to u odnosu na broj stanovnika, državnu imovinu, budžetske prihode, bruto domaći proizvod. on izdvaja:

-Mastrihtski kriterijumi koji predviđaju granicu zaduženja države koja ne smije iznositi više od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda. Crna Gora sa svojim javnim dugom koji je sada na nivou od oko 48 odsto bruto domaćeg proizvoda spada među srednje zadužene zemlje, to je nivo zaduženja koji je u nivou Mastrihtskih kriterijuma, kaže Šehović.

Šehović podsjeća da je prosječni nivo javnog duga u zemljama Evropske unije mnogo veći nego što je u Crnoj Gori.

- Prosječni nivo zaduženja u zemljama Evropke unije se trenutno kreće oko 90 odsto bruto domaćeg proizvoda, a pojedine zemlje značajno odskaču od tog nivou poput Grčke i drugih zemalja koje se suočavaju sa velikim iznosom javnog duga u odnosu na bruto domaći proizvod.

Najvažnije je, zaključuje Šehović da se novac koji se uzima po osnovu javnog duga troši u produktivne svrhe.

Portal Analitika