Predlogom zakona predviđena je potreba očuvanja postojećih 55 odsto vlasništva države u EPCG kao i onemogućavanje cijepanja kompanije, jer za to, kako je rekao Šehović, ne postoji ni ekonomsko ni političko opravdanje.
Jedino cjelovita EPCG je, prema njegovim riječima, garant energetske nezavisnosti.
„Očuvati većinsko državno vlasništvo je važno jer je energetska nezavisnost uslov ekonomske i političke nezavisnosti. Želimo da izvozimo višak energije, a ne profit koji je u ovom slučaju zagarantovan zbog prirodnog monopola“, rekao je Šehović.
U SDP-u su protiv izdvajanje Termoelektrane Pljevlja iz EPCG i vezivanja njene proizvodnje za Kombinat aluminijuma (KAP), jer bi se na taj, kako smatraju, način narušio prirodni sklad.
„Na taj način bi bila ugrožena državna kičma koju predstavlja EPCG, poremetila bi se vlasnička struktura u ostatku EPCG na štetu države i dobila bi se visoka cijena koju KAP ne bi mogao da plaća. Tako bismo umjesto jednog problema vrlo brzo došli u situaciju da govorimo o dva problema“, rekao je Šehović.
On je podsjetio da se Predlogom zakona ne umanjuju prava italijanskom partneru, kompaniji A2A i ne narušavaju odnosi sa tim preduzećem.
„Scenario izdvajanja TE iz EPCG odgovarao bi A2A, ali naš interes nije da štitimo interes te kompanije, već Crne Gore“, dodao je Šehović.
Zoran Vukčević iz Demokratske partije socijalista (DPS), kazao je da je Zakonom o energetici precizno definisano obezbijeđivanje svih bitnih preduslova kada je u pitanju razvoj energetskog sektora.
U Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) smatraju da su poslanici SDP-a podnijeli zakon u strahu da se ne naruši vlasništvo države nad energetskim resursima.
„Građani treba da znaju od čega taj strah i ko je to prepoznat kao neko ko može da ugrozi sistem. To naravno može samo Vlada svojim odlukama. Da li je to strah da Vlada ne napravi nešto što bi bilo na štetu enetgetskog sistema?“, pitao je poslanik SNP-a, Aleksandar Damjanović.
On je podsjetio i na negativno mišljenje Vlade o predloženom tekstu zakona.
Za Damjanovića je čudno zašto su se predlagači odlučili samo na zaštitu državnih interesa u EPCG.
„Elektroenergetski sistem Crne Gore je mnogo širi od EPCG. Valjda bi trebalo da štitimo interese i u drugim kompanijama poput Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) i Rudnika uglja. Je li moguće da je zaboravljen CGES u kojem je strateški partner Terna. Najprije tamo treba da zaštitimo naše interese“, poručio je Damjanović.
On je ocijenio i da bi u Predlogu zakona trebalo prepoznati i interes lokalnih samouprava.
Za Novu srpsku demokratiju (Nova) Predlog zakona o zaštiti državnih interesa u EPCG je prihvatljiv, jer je u saglasnosti sa viđenjem budućnosti te kompanije kakvu imaju u toj stranci.
„Podnijećemo dva amandmana i tako pokušati da doprinesemo boljem kvalitetu zakona. Suštinski nemamo problem sa zakonom“, rekao je poslanik Nove, Strahinja Bulajić.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Nebojša Medojević, smatra da bi SDP trebalo da zbog, različitih stavova u odnosu na DPS kada su u pitanju pojedina pitanja, napusti koaliciju.
„Ako mislite da je pogrešna odluka predsjednika DPS-a da proda KAP, EPCG i da izazove ovolike turbulencije sa aspekta pritiska na ovaj parlament i na koalciju da se rasprodaju državni resursi, onda ne možete sa njom biti u koalciji“, rekao je Medojević.
On je poručio poslanicima SDP-a da nije važno ko je vlasnik već ko upravlja sa EPCG i ko podnosi zahtjev za povećanje struje.
„To ponosi Upravni odbor u kojem većinu imaju Italijani“, zaključio je Medojević.