- Za godišnje održavanje magistralnih i regionalnih puteva Crnagoraput po ugovoru o održavanju dobija 10 miliona eura, što je oko 5.300 eura po kilometru godišnje, a na dnevnom oko 14,50 eura, što je znatno manje nego u zemljama regiona. Na primjer, u Hrvatskoj taj iznos je 5.600 eura na godišnjem nivou, a u Srbiji 6.700 eura po kilomtru, rekao je direktor održavanja puteva Crnagoraputa Georg Ajnbok.
Prema njegovim riječima, mehanizacija Crnagoraputa odgovara potrebama crnogorskih puteva
- Mehanizacija Crnagoraputa u tehničkom i brojnom smislu adekvatno odgovara potrebama crnogorske infrastrukture što je iznad standarda EU za redovne uslove, dok u vanrednim situacijama sem naše mehanizacije neophodno je bilo angažovati i podizvođače kako bi smo u što kraćem roku odgovorili potrebama, naveo je Ajnbok, dodajući koje su sve obeveze te kompanije.- Sem zimskog održavanja u ljetnjim mjesecima Crnagoraput je u obavezi da vrši sanaciju asfaltnih kolovoza.izradu potpornih konstrukcija, sanacija konstrukcija na mostovima (dilatacione spojnice), sanacija nestabilnih kosina i još drugih 100 pozicija koje se, s obzirom na obim finansijskih sredstava realizuju po prioritetima, objasnio je Ajnbok.
Željko Leković izvršni direktor Crnagoraputa kazao je da je ova zima i snježne padavine koje su došle sa njom nezapamćene u posljednih 60 godina u Crnoj Gori.
- Uprkos tome do trećeg februara svi putevi u su bili prohodni. Zašto do trećeg februara, zato što se tada javljaju nezapamćene lavine na mjestima na kojima se do tada nikada nisu javile, i koje su izazvale velike probleme kako nama tako i cijeloj državi, objasnio je Leković, koji je zadovoljan angažovanjem te kompanije u probijanju sniježne blokade.
Veliko požrtvovanje Crnagoraputa: - Ne bih polemisao o broju mašina na terenu i spremnosti Crnagoraputa da djeluje u ovakvim sitacijama, jer se ona ne dovodi u pitanje. Iz razloga što su usred lavina, snježnih vjetrova i mećava kao i izuzetno niskih temperatura ostala zavijana naša vozila i radnici koji su bili životno ugroženi. Ono na šta bih ja stavio akcenat je konfiguracija terena koja limitira djelovanje mašina u kanjonima Morače, Pive, Tare, Ibra tako i da smo na tim tačkam imali i mnogo veći broj mašina u jednom trenutku bile bi neupotrebljive. U ovakvim uslovima jedino mogu da funkcionišu utovarne lopate koje su veoma spore. Specijalne mašine se ne mogu koristiti u slučaju pojave lavina jer one same sa sobom vuku kamenje, stabla i objekte koji su im se našli na putu, tako da bi te izuzetno skupe mašine odmah bile uništene. Takođe, podsjetio bih da je za samo 24 sata od kad su se stekli uslovi probijen put Podgorica –Bijelo Polje, objasnio je Leković, podsjetivši na humanitarne akcije Crnagoraputa.
- Ne mogu a da ne podsjetim javnost na humanitarne aktivnosti Crnagoraputa u ovim trenucima. Naime, probijani su lokalni putevi do nosnovne škole u Vrulji kako bi se na dopremili energenti za školu, zatim čišćenje puta do odmarališta na Ivanovim Koritima gdje su bila smještena djeca sa posebnim potrebama, zatim pomoć pri čišćenju lokalnih puteva u Opštinama Kolašin, Andrijevica, Žabljak, Pljevlja, Mojkovac, Nikšić, Cetinje, kao i Željezničkoj infrastrukturi Crne Gore. Pomenuo bih i pomoć vozačima koji su se našli nespremni bez zimske opreme u ovim nesvakidašnjim vremenskim uslovima. Učestvovali smo u pratnji svih humanitarnih konvoja koji su se sprovodili kroz Crnu Goru za vrijeme vanredne situacije, zaključio je Leković.