„Dopustite mi da vas podsjetim da ste odobravanjem sporazuma o delegiranju pregovora o nabavci vakcina Evropskoj komisiji prihvatili da nećete pokretati sopstvene postupke nabavke vakcina sa istim proizvođačima“, rekla je povjerenica Kiriakides ministrima zdravstva država članica.
Države članice EU dale su u julu prošle godine mandat Evropskoj komisiji da u njihovo ime pregovara i zaključuje ugovore o nabavci vakcina.
Proteklih dana dosta je prašine podigla objava Njemačke da je zaključila bilateralni ugovor sa Biontekom i Fajzerom o nabavci dodatnih 30 miliona doza. Isto tako, Kipar je pokušao da zaključi sporazum sa Izraelom o nabavci vakcina.
„Razumijem pritisak javnosti u državama članicama i strah građana, ali zaključivanjem paralelnih ugovora samo se potkopava evropski pristup koji je već dao rezultate“, rekla je povjerenica.
Evropska komisija je do sada potpisala ugovore o nabavci vakcina od šest različitih proizvođača, od kojih su dva već dobila odobrenje za upotrebu, Fajzer/Biontek i Moderna.
Vakcina se raspodjeljuje državama članicama u skladu s njihovim udjelom ukupnog stanovništva EU.
Preliminarni razgovori zaključeni su sa još dvije kompanije – Novavaks i Valneva.
Rojters je objavio da je američka kompanija Džonson & Džonson objavila je da će vjerovatno aplicirati za odobrenje u EU-u u februaru.
EU je naručila 200 miliona doza od te kompanije i ima opciju da naruči još toliko.
Vakcina Džonson & Džonson prima se u jednoj dozi, za razliku od dvije već odobrene vakcine za koje su potrebne dvije doze.