Oni su podsjetili da je nova koaliciona vlada usvojila nekoliko velikih reformi.
“Vlada je povećala minimalnu penziju za 52 odsto na 450 eura od 2024. godine. U septembru 2024. godine Vlada je usvojila program rada pod nazivom Evropa sada 2.0, kao i srednjoročnu fiskalnu strategiju”, navode iz EK.
Kako su konstatovali, ključne reforme odnose se na povećanje prosječne minimalne plate sa 450 eura na 700 eura i prepolovljenje penzijskih doprinosa
“Ove mjere predstavljaju značajan rizik za održivost javnih finansija, uprkos nekim kompenzacijskim mjerama i ubrzanom investicionom programu”, naveli su iz EK u draftu izvještaja u koji je Pobjeda imala uvid.
Komisija dalje navodi kako je Skupština krajem decembra 2023. godine usvojila Zakon o budžetu za 2024. godinu, koji predviđa značajno pogoršanje bilansa budžeta, sa projektovanim deficitom od 3,4 odsto BDP-a.
Kako kaže, takav ishod podstaknut je očekivanim snažnim rastom socijalnih transfera i kapitalne potrošnje uz izostanak jednokratnih prihoda.
“Budžet za 2024. revidiran je zbog boljeg učinka prihoda od planiranog i mjera u vezi sa programom Evropa sad 2, koji bi trebalo da stupi na snagu u oktobru 2024. godine”, navodi se u dokumentu.
EK dodaje da je kombinacija crnogorske makroekonomske politike ograničena nedostatkom autonomne monetarne politike.
“Fiskalna politika je glavni alat za upravljanje agregatnom tražnjom. S obzirom na ranjivosti u vezi sa dugom, velike buduće potrebe za finansiranjem i mjere usvojene u okviru programa Evropa sad 2, čini se prikladnim pažljivo fiskalno upravljanje sa mjerama kompenzacije i sveukupno strožim fiskalnim stavom”, upozorila je Komisija u draftu izvještaja.