U analizi za prvu polovinu ove godine i dijelom treće tromjesečje, u koju je imala uvida agencija Beta, navodi se da je izvjesnom oporavku privreda zapadnobalkanskih zemalja doprinio porast izvoza.
Prema nalazima EK, porast izvoza izgleda da utiče na rast na zapadnom Balkanu, dok je u Turskoj unutrašnja potrošnja mahom pokretačka snaga rasta.
U drugom tromjesečju ove godine je došlo do daljeg pada BDP-a u Hrvatskoj i to od 2,5 odsto za godinu dana, najviše zbog pada unutrašnje potrošnje.
U Srbiji je došlo do umjerenog rasta BDP-a od 1,2 odsto u prvoj polovini godine, crnogorska privreda, koja je zabilježila težak pad, minus od čak 6,8 odsto BDP-a u 2009, izgleda da se postepeno oporavlja, isto kao i ekonomija Bosne i Hercegovine. Makedonija se u drugom tromjesečju izvukla iz pada u prva tri mjeseca, a u Albaniji je rast nastavljen.
"Najnoviji ekonomski razvoj na Kosovu je teško utvrditi zbog odsustva pouzdanih podataka", kažu analitičari Evropske komisije, ukazujući na to da Međunarodni monetarni fond očekuje rast BDP od 4,6 odsto u 2010. godine.
Trgovinski i platni bilansi su uglavnom poboljšani na zapadnom Balkanu, zbog smanjenja uvoza, dok je izvoz nastavio da raste, što je uticalo i na privredni i rast BDP-a.
Ipak, upozorava EK, manjak u platnom bilansu je i u drugom tromjesečju ostao veliki u Albaniji, minus 11 odsto, i Crnoj Gori, minus 29 odsto, što predstavlja stalni izvor makroekonomske ranjivosti.
Budžetski bilansi su u drugoj polovini ove godine bili slabiji od predviđenih u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji, ali je budžetski deficit smanjen u Albaniji i Crnoj Gori.
Ističe se, pored ostalog, da je Srbija u prvoj polovini godine uvećala svoj bruto domaći proizvod za skromnih 1,2 odsto. Ali se primjećuje da, iako je u većini zemalja zapadnog Balkana ekonomski pad izgleda zaustavljen, oporavak je i dalje krhak, uz mahom skroman rast.
EK ističe da od zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji jedino Turska doživljava spektakularan ekonomski uspon (10,3 odsto u drugom tromjesečju), dok Hrvatska i Island i dalje vode bitku s krizom, uz pad bruto domaćeg proizvoda.