U dokumentu u koji Pobjeda ima uvid, navodi se da je od svog formiranja u oktobru 2023. godine, vlada djelovala u generalno stabilnom političkom okruženju, sa manjom polarizacijom u poređenju sa prethodnim godinama.
“Međutim, zemlja i njene institucije su krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blockade”, piše u dokumentu.
Crnogorski pravosudni sistem je, navodi se, umjereno pripremljen i dobro je napredovao u ključnim reformama pravosuđa i prošlogodišnjim preporukama.
Uspostavljen je novi strateški okvir, a usvojene su suštinske izmene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakona o državnom tužilaštvu i Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu u cilju njihovog usklađivanja sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, na osnovu preporuka Evropske i Venecijanske komisije.
Ipak, dodaju iz EK, biće potrebno uložiti dodatne napore kako bi se njihovo usklađivanje nastavilo.
“Crna Gora bi u narednoj godini trebalo posebno da imenuje stalnog predsjednika Vrhovnog suda, kao i druge visoke pravosudne funkcije, kroz transparentnu proceduru zasnovanu na zaslugama, kako bi se obezbijedilo pravilno funkcionisanje i odgovornost pravosuđa sistem”, navodi se u dokumentu.
Potrebno je obezbijediti punu i efektivnu primjenu poboljšanog strateškog i pravnog okvira za rešavanje postojećih izazova i dalje uskladiti pravni okvir, uključujući Ustav, posebno o sastavu i procesu donošenja odluka Sudskog savjeta, sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima o nezavisnosti pravosuđa, odgovornosti, nepristrasnosti, integritetu, efikasnosti i profesionalizmu pravosudnog sistema, adresirajući preostale preporuke Evropske komisije, Venecijanske komisije i Grupe država protiv korupcije Saveta Evrope (GRECO), da se odlučno vrati stabilnost , kredibilitet i povjerenje javnosti u pravosudni sistem - navodi se u Izvještaju.
Crna Gora je, kada je u pitanju javna administracija, ostvarila ograničen napredak.
Zato se preporučuje da Crna Gora u narednoj godini usvoji i sprovede dopune Zakona o pristupu informacijama, u skladu sa principa dobre javne uprave, i uvede mjere za smanjenje broja zahtejva za informacijama i povezanih žalbi, ali i da izmijeni i primeni Zakon o državnim službenicima i nameštenicima i Zakon o lokalnoj samoupravi i da obezbijedi da se zapošljavanje odvija po principu zasluga,kompetentnost i transparentnosti.
U izvještaju se notira i da, uprkos redovnim bilateralnim sastancima, odnosi s Hrvatskom se pogoršavaju, a tenzije proizlaze između ostalog i zbog neriješenih bilateralnih pitanja.
“Nije bilo napretka u vezi sa demarkacijom granice između dvije zemlje, niti vlasništvom nad brodom “Jadran”. Usvajanje rezolucije crnogorskog parlamenta u junu koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući tri visoka crnogorska zvaničnika proglašena personama non grata”, navodi se.