“Žalimo zbog odluke crnogorske vlade da produži šemu ekonomskog državljanstva za još jednu godinu. Takve šeme nose moguće rizike kao što su pranje novca, utaja poreza, finansiranje terorizma, korupcija i infiltracija organizovanog kriminala”, istakla je Pisonero.
Naglašava da je Evropska komisija dosljedno savjetovala Crnu Goru i istakla u svom godišnjem izvještaju da preispita šemu dodjele državljanstva investitorima.
“Komisija će nastaviti da pomno prati sprovođenje šeme sve dok se ne ukine", kazala je portparolka EK.
U martu 2021. Vlada je objavila odluku da neće produžavati sprovođenje šeme ekonomskog državljanstva nakon kraja 2021, navodi se u godišnjem izvještaju Crne Gore o napretku.
Do sredine prošle godine ekonomsko državljanstvo dodijeljeno je 81 podnosiocu zahtjeva i za 185 članova porodica, uglavnom zbog ulaganja u hotelsko-turističke komplekse. U Izvještaju se navodi da Crna Gora treba efikasno da ukine ovu šemu državljanstva za investitore.
Ukidanje šeme ekonomskog državljastva "što je prije moguće“ jedan je od preduslova koji se navodi i u Izvještaju Evropske komisije za 2021. u okviru Mehanizma za suspenziju viznog režima, kako bi Crna Gora osigurala dobro vođen migracioni sistem i bezbjednosno okruženje.
Program ekonomskog državljanstva podrazumijeva izdavanje crnogorskih pasoša u zamjenu za investiranje u neki od razvojnih projekata iz oblasti turizma, prerađivačke industrije i poljoprivrede.