"Zbog toga dolazi do velikih ekonomskih i reputacionih gubitaka za operatore elektronskih komunikacija, privredne subjekte i društvo u cjelini. Oštećenjem elektronskih komunikacionih mreža i elektronske komunikacione infrastrukture neodgovorni pojedinici i organizacije ugrožavaju funkcionisanje društva u cjelini", navodi EKIP.
Djelatnost elektronskih komunikacija je, poručuju, djelatnost od javnog interesa.
"Kvalitetne i sigurne elektronske komunikacione mreže i elektronske komunikacione usluge su pretpostavka funkcionisanja svake države i njenog daljeg razvoja. Potrebne su svim građanima, državnim i lokalnim institucijama i privrednim subjektima za kvaliteniji život i obavljanje poslovnih aktivnosti. Operatori elektronskih komunikacija i Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, u cilju zaštite elektronskih komunikacionih mreža i elektronske komunikacione infrastrukture, kao i obezbjeđivanja kontinuiteta i sigurnosti elektronskih komunikacionih usluga preduzimaju kontinuirane i brojne mjere. Ipak i dalje se prilikom izvođenja građevinskih radova dešavaju česta oštećenja elektronskih komunikacionih mreža koja prouzrokuju prekide u pružanju i korišćenju elektronskih komunikacionih usluga, nekad i u više opština istovremeno", navode u saopštenju.
Predmet oštećenja je, pojašnjavaju, uglavnom fiksna elektronska komunikaciona mreža i u najvećoj mjeri to se odnosi na mrežu Crnogorskog Telekoma.
"U 2023. godini elektronska komunikaciona mreža Crnogorskog Telekoma je oštećena 170 puta, pri čemu su u 80% slučajeva uzrok bili građevinski radovi. Slično se ponavalja i u 2024. godini. Prethodne neđelje je prilikom izvođenja radova na rekonstrukciji puteva i polaganja energetskog kabla došlo do prekida optičkih kablova na međunarodnim i magistralnim pravcima: Herceg Novi - Hrvatska, Nikšić - Šavnik i Bijelo Polje – Berane", navodi EKIP.
Ovi prekidi optičkih kablova su, pojašnjavaju, prouzrokovali ozbiljne smetnje u pružanju elektronskih komunikacionih usluga, a koje su za posljedicu imali prekid dijela fiksnog i mobilnog telefonskog saobraćaja, prekid pružanja usluge međunarodnog roaminga, prekid međunarodnog internet linka između Podgorice i Zagreba, nedostupnost TV kanala koje Crnogorski Telekom dobija sa teritorije Hrvatske, prekid veze sa pojedinim graničnim prelazima i nemogućnost dijela korisnika da pozovu hitne službe.
"Operatori uvjek preduzimaju aktivnosti kako bi se u najkraćem mogućem roku omogućilo ponovno korišćenje elektronskih komunikacionih usluga i smanjio uticaj prekida na pogođene korisnike, ali bi bolje bilo da do oštećenja elektonskih komunikacionih instalacija uopšte ne dolazi i u tom pravcu bi trebalo uvjek preduzeti mjere za zaštitu elektronskih komunikaciuonih mreža i infrastrukture", ističe EKIP.
Prije početka izvođenja radova investitori i izvođači bi, pojašnjavaju, trebali da obavezno provjere da li u zoni planiranih radova postoji elektronska komunikaciona mreža i infrastruktura i u slučaju da postoji da izrade projekat izmještanja i zaštite iste, da predviđene radove izvode u dogovoru i uz nadzor predstavnika operatora vlasnika elektronske komunikacione mreže/infrastrukture, što bi dovelo do krajnjeg cilja: završetka planiranih radova bez oštećenja elektronske komunikacione mreže i infrastrukture i prekida u pružanju/korišćenju elektronskih komunikacionih usluga.
"Podaci o postojećem stanju elektronske komunikacione infrastrukture mogu se naći na sajtu Agencije za elektronske komunikacione usluge i poštansku djelatnost ili putem portala. Zainteresovane strane mogu da zatraže od Agencije otvaranje korisničkog naloga kako bi pristupili georeferenciranoj bazi podataka elektronske komunikacione infrastrukture. U slučaju da izvođači radova na osnovu dostupnih informacija nijesu sigurni gdje se nalaze elektronske komunikacione instalacije predlažemo da se obrate operatorima vlasnicima elektronskih komunikacionih mreža – instalacija i sa istima dogovore mjere za njihovu zaštitu", navode iz EKIP-a.
Agencija za elektronske komunikacije putem saopštenja za javnost, dopisa državnim i lokalnim institucijama, dopisa najznačajnijim investitorima i izvođačima radova, održavanja edukativnih radionica pokušava da, kako kažu, podigne nivo svijesti o značaju elektronskih komunikacionih mreža i potrebom za njenim očuvanjem, sprječavanjem njenog oštećenja.
"Kako je očito da ove aktivnosti ne daju očekivane rezultate uputili smo operatore elektronskih komunikacija da kao vlasnici elektronskih komunikacionih mreža i infrastrukture koriste raspoložive pravne mehanizme za procesuiranje lica odgovornih za oštećenje elektronskih komunikacionih mreža putem pokretanja inspekcijskog nadzora i podnošenja krivičnih prijava. Naime, Krivičnim zakonikom Crne Gore je, u članu 328, predviđena novčana ili kazna zatvora za lice koje uništi, ošteti, izmijeni, učini neupotrebljivim ili ukloni javni uređaj sistema veza ili ometa njihovu upotrebu. Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i ovom prilikom ističe značaj elektronskih komunikacija za društvo i upućuje apel investitorima i izvođačima građevinskih radova da prilikom planiranja i izgradnje objekata poštuju važeće relevantne zakone i propise, zaštite elektronske komunikacine mreže i spriječe njihovo oštećenje", zaključuju iu EKIP-a.