Društvo

EKIP pokrenuo internet portal: Prikazivaće pokrivenost signalom mobilnih mreža

Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) je razvila novi internet portal koji je namijenjen za prikazivanje mapa pokrivanja signalima mobilnih operatora registrovanih kod Agencije.

EKIP pokrenuo internet portal: Prikazivaće pokrivenost signalom mobilnih mreža Foto: Ministarstvo ekonomskog razvoja
Portal AnalitikaIzvor

„Mape pokrivanja se dobijaju procesom predikcije nivoa signala korišćenjem softvera koji posjeduje Agencija i pokazuju pokrivenost signalom mobilnih mreža u Crnoj Gori po izabranim parametrim (operator, vrsta tehnologije, brzina prenosa i vremenski period). Pored osnovne namjene na portalu je omogućeno i upoređivanje nivoa signala operatora i drugih statističkih podataka, a obezbijeđena je i funkcionalnost za korisnike da prijave potencijalne probleme u pokrivenosti signalom za odabranu lokaciju. Portal je realizovan kao opensource rješenje, koje omogućava njegov kontinuirani razvoj, nadgradnju i integraciju sa drugim sistemima. Portal je Agencija razvila u saradnji sa privrednim društvom BlackDot d.o.o. iz Podgorice. Portal je dostupan na adresi www.pokrivenost.me saopštili su iz EKIP-a.

Portal je namijenjen široj javnosti u cilju informisanja o stepenu pokrivenosti teritorije Crne Gore signalima mobilnih mreža razdvojeno po tehnologijama. Osim njegove osnovne namjene, portal pruža i dodatne statističke podatke u vidu procentualnih rezultata porocjene pokrivenosti stanovništva i teritorije Crne Gore kao i staističke podatke o obimu instalacija i radio-frekvencijskih opsega koji pojedini operatori koriste za pružanje usluge javnih mobilnih elektronskih komunikacionih usluga.

Kako se radio signal koji se emituje između fiksne bazne stanice operatora i mobilnog terminala korisnika prostire po mehanizmu koji zavisi od talasne dužine prostirućeg signala i okruženja u kome se komunikacija dešava, isti je za razliku od prenosa signala posredstvom žičanih medijuma (bakarne parice, koaksijalni kablovi, optička vlakna i sl), kod kojih je komunikacioni kanal stacionaran i predvidljiv, izuzetno slučajne prirode i kao takav predstavlja poseban složen problem koji nije moguće definisati nekim opštim analitičkim modelom. Pored više poznatih pristupa i razvijenih metoda za predikciju još nijedan model nije generalno prihvaćen, kao jedinstven i pouzdan u svim uslovima. Agencija procjenu stepena pokrivenosti signalom mobilnih mreža sprovodi po metodu definisanom najnovijom verzijom Preporuke ITU-R P.1812 "A path-specific propagation prediction method for point-to-area terrestrial services in the frequency range 30 MHz to 6 GHz" korišćenjem profesionalnog softverskog alata HTZ Communications proizvodača ATDI iz Francuske, a kao osnovu za predikciju koristi se digitalni model terena (DTM) Crne Gore rezolucije 50x50m sa odgovarajućim morfološkim klaterom.

Budući da se radi o posrednom modelovanju distribucije prijemog polja na mjestu prijema, uz veliki broj aproksimacija i primjenu generalizovanih parametara, predikcija snage primljenog signala ima ograničenu tačnost. Stoga se i dobijene mape pokrivenosti trebaju tumačiti imajući u vidu tu činjenicu.

Portal Analitika