Kako su saopštili iz EKIP-a, koordinacione sporazume u ime Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost potpisao je Darko Grgurović, izvršni direktor EKIP-a, dok ih je u ime Agencije za elektronske i poštanske komunikacije potpisao Tomi Frasheri, predsjednik Savjeta AKEP-a.
"Potpisivanja ovih sporazuma ima za cilj da se utvrde principi, tehničke odredbe i administrativni postupci neophodni za regulisanje zajedničke primjene MFCN sistema u pograničnim oblastima u Crnoj Gori i Republici Albaniji, u cilju obezbjeđivanja ravnopravnog pristupa spektru i radu ovih sistema bez prisustva štetne interferencije kao i efikasnog korišćenja radio-frekvencija u navedenim opsezima u pograničnim oblastima", dodali su u saopštenju.
Prema njihovim riječima, koordinacioni sporazumi za opsege 800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz su usaglašeni sa evropskim preporukama ECC/REC/(11)04, ERC/REC 01-01 i ECC/REC/(11)05 respektivno, dok su sporazumi za opsege 900 MHz i 1800 MHz usaglašeni sa odredbama preporuke ECC/REC/(08)02.
"Koordinacioni sporazumi su stupili na snagu danom potpisivanja, a operatori kojima je odobreno korišćenje radio-frekvencija iz predmetnih opsega u obje države imaju rok od 6 mjeseci da ih implementiraju i prilagode rad svojih javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža sa odredbama ovih sporazuma", naglasili su u saopštenju.
Tokom sastanka predstavnici EKIP-a prezentovali su i stepen razvoja mobilnih komunikacionih mreža u Crnoj Gori te parametre kvaliteta mobilnih mreža dobijenih na osnovu mjerenja koje je EKIP sprovela krajem 2022. godine.
"Učesnici sastanka su razgovarali i o planovima dodjele opsega 700 MHz u Republici Albaniji, te dodatnom usaglašavanju korišćenja radio-frekvencija za MFCN sisteme između Republike Albanije i Crne Gore, kao i daljim vidovima saradnje i razmjene iskustava", zaključuje se u saopštenju.