S dolaskom septembra krah grčkih javnih finansija postaće sve očigledniji. Takozvana "trojka" međunarodnih inspektora - Evropske unije, Evropske centralne banke (ECB) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) - moraće objaviti izvještaj o napretku Grčke u sprovođenju reformi i da odluči da li da odblokira tranšu od 31,5 milijardi eura iz drugog paketa inostrane pomoći za spašavanje od 130 milijardi eura.
Da ne bi bankrotirala, Grčkoj su neophodne i nove mjere štednje i još novca, što bi se moglo pokazati kao politički neostvarivo.
Atini su već odobrena dva paketa za spašavanje i njeni ogorčeni kreditori nisu voljni osigurati i treći, pogotovo ne onaj koji bi od njih zahtijevao da Grčkoj oproste veliki dio duga, ukazali su analitičari Ekonomista.
Kad je riječ o Njemačkoj, njeni političari već raspravljaju o tome kada bi Grčku trebalo izbaciti iz eurozone. Mnogi, međutim, strahuju da bi i druge slabe mediteranske zemlje mogle poći stopama Grčke.
U Španiji su troškovi zaduživanja u julu skočili iznad alarmantnih 7,5 odsto i odluka eurozone o pozajmljivanju Madridu 100 milijardi eura za spašavanje njenih banaka nije smirila strahovanja. Usprkos poricanjima, Španiji bi, ipak, mogla zatrebati puna pomoć za spašavanje do kraja ove godine.