- Evropski sud za ljudska prava u Strazburu u cjelosti je prihvatio pravnu argumentaciju koju sam kao pravni zastupnik Vlade Crne Gore izložio povodom ovoga spora. Evropski sud je proglasio neprihvatljivom i odbacio predstavku Eparhije budimljansko-nikšićke Mitropolije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, kojoj se pridružila i Vlada Republike Srbije - rekao je za Portal Analitika zastupnik Vlade Crne Gore pred sudom u Strazburu, Zoran Pažin.
I u drugom dijelu presude Evropskog suda u Strazburu, dodaje Pažin, predstavka koju su Eparhija SPC i Vlada Srbije podnijele, proglašena je neosnovanom.
- Prethodno je Evropski sud utvrdio da su lišene svakog pravnog osnova tvrdnje Srpske pravoslavne crkve i Republike Srbije da su podnosioci predstavke navodne žrtve povrede prava na mirno uživanje imovine, prava na pravično suđenje, kao i da su žrtve drskriminacije od strane države Crne Gore - pojašnjava zastupnik Vlade Crne Gore pred sudom u Strazburu.
Pažin ističe da ovakva odluka Evropskog suda predstavlja „posebnu pravnu satisfakciju za državu Crnu Goru u svijetlu činjenice kakvim su sve uvredama tokom postupka država Crna Gora i Crnogorci, kao najbrojnija nacija u Crnoj Gori bili izloženi, posve neprimjereno međunarodnom pravu i diplomatskoj etikeciji, u pismenom podnesku prethodne Vlade Republike Srbije“.
- Sasvim je izvjesno da će ova odluka Evropskog suda u korist države Crne Gore biti od dalekosežnog, ne samo pravnog značaja, za uređenje pravnih i drugih pitanja koja su u ovom sporu tretirana, u skladu sa međunarodno pravnim standardima.
Eparhija budimljansko-nikšićka SPC sa 11 organizacionih jedinica podnijela je 2004. godine tužbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog povraćaja imovine, a tužbi se u septembru 2011. godine pridružila i Vlada Srbije.
Ovaj sudski spor dobio je šire dimenzije kada je iz Podgorice Srbija optužena da se miješa u unutrašnje stvari susjedne države. Naime, Vladi Srbije je potvrđen status prijatelja suda, pa je i njeno viđenje situacije oko imovine uzeto u obzir prilikom odlučivanja.
Pod jurisdikcijom Episkopije budimljansko-nikšićke nalazi se deset opština ili 52 odsto ukupne crnogorske teritorije (oko 7.126 kvadratnih kilometara), na kom živi više od 240 hiljada stanovnika. To je 39,4 odsto ukupnog broja stanovnika koji žive u Crnoj Gori.