Društvo

EKSKLUZIVNO: Vlada će blokirati račun CANU ukoliko Akademija ne ispoštuje Zakon

Izvor

Akademici CANU ubuduće neće moći da primaju svoje akademijske nadoknade, niti će CANU dobijati novac iz budžeta za naučnoistraživačke projekte, dok sredstva i njihove iznose ne odobri Vlada

»Ministarstvo finansija zaduženo je da obezbijedi dosljednu primjenu člana 16 Zakona, i isplatu sredstava za mjesečne akademijske nagrade članovima CANU, kao i da sredstva za projekte  vrši tek nakon davanja saglasnosti na njihovu visinu od strane Vlade, u cilju dosljedne primjene Zakona«, stoji u zaključcima Vlade.

Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da uplatu sredstava za mjesečne akademijske naknade članovima CANU, kao i sredstava za projekte vrši tek nakon što saglasnost na njihovu visinu dobiju od Vlade.

Vlada je ovu ingerenciju dobila upravo novim Zakonom o CANU, koji je  stupio na snagu 15. marta ove godine.

Ministarstvo nauke i nadležne institucije zadužene su na današnoj sjednici da u daljim aktivnostima praćenja realizacije Zakona, izvrše uvid u donesena akta CANU i po potrebi preduzmu mjere iz svoje nadležnosti i o tome informišu Vladu.

Vlada je danas i zadužila Ministarstvo nauke i Ministarstvo finansija da iz sredstava obezbijeđenih iz budžeta za ovu godinu, opredijele odgovarajuća sredstva za realizaciju naučnoistraživačke djelatnosti i mjesečne akademijske nagrade grupi akademika, bivšim članovima DANU, u iznosu na koji Vlada, u propisanom postupku, da saglasnost.

Inače, za 2012. godinu projektovana sredstva namijenja CANU iz budžeta uvećana su, iz razloga što se očekivala dosljedna primjena Zakona, odnosno prijem članova DANU u CANU.

Povećali akademijske naknade na račun članova koje nisu primili: Portal Analitika saznaje iz pouzdanih izvora da su u CANU, upravo na račun uvećanih sredstava, povećane akademijske naknade u ovoj godini, sa oko 1.200 eura za redovne članove, na cifru koja ide i do dvije hiljade eura.

Sredstva opredijeljena iz budžeta za CANU ove godine iznose 1.444.000 eura, uvećana za nekoliko miliona predviđenih za zgradu CANU, dok ukupna projektovana sredstva namijenjena nauci za iznose 13,3 miliona eura. Ministarstavo nauke je Vladi podnijelo na uvid Informaciju o aktivnostima na sprovođenju Zakona o CANU u kojoj su detaljno opisani događaji koji su uslijedili nakon usvajanja Zakona o CANU.

U njoj se podsjeća da je CANU bila obavezna da održi posebnu sjednicu Skupštine, na kojoj će se izvršiti verifikacija članstva u CANU članovima Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu Zakona, odnosno najkasnije do 15. maja 2012. godine.

Navedene su i druge obaveze: donošenje Statuta CANU, kojim će se utvrditi ukupan broj članova radnog sastava CANU, kao i broj redovnih i vanrednih članova CANU, i izbor organa CANU, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona, odnosno najkasnije do 15. septembra 2012. godine, raspisivanje izbora za popunu radnog sastava CANU, u roku od 60 dana od dana donošenja Statuta CANU, odnosno najkasnije do 15. novembra 2012. godine, donošenje akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Službe CANU i drugih opštih akata, u roku od tri mjeseca od dana donošenja Statuta CANU, odnosno najkasnije do 15. decembra 2012. godine, utvrđivanje visine mjesečnih akademijskih nagrada od strane Predsjedništva CANU, uz saglasnost Vlade Crne Gore.

Umjesto izvršenja navedenih obaveza, CANU je, podsjeća Ministarstvo nauke, donijela svoj pravilnik o postupku verifikacije članova DANU, 17. marta koji nije saglasan sa članom 32 Zakona o CANU, ”jer je u njemu razrađen postupak kao za izbor članova CANU u redovnom postupku, a ne postupak verifikacije”.

Ministarstvo je, potom, ukazalo da verifikacija, odnosno potvrđivanje članstva u CANU članovima DANU koji su to zvanje stekli do 1. septembra 2011. godine, treba da se, u smislu člana 32 Zakona o CANU, izvrši na posebnoj sjednici Skupštine CANU, u roku koji je propisan zakonom, i na obavezu predsjednika CANU da, saglasno ovlašćenju iz člana 27 ovog zakona, sazove posebnu sjednicu Skupštine CANU na kojoj bi se izvršila verifikacija članstva u CANU dosadašnjim članovima DANU i preduzme sve organizacione i druge mjere za njeno održavanje u predviđenom roku.

”Posebno je ukazano da se u konkretnoj stvari ne radi o izboru članova CANU u redovnom postupku, već o realizaciji zakonom utvrđene obaveze verfikacije, odnosno potvrđivanja članstva dosadašnjim članovima DANU, koji ispunjavaju zakonom propisane uslove”, navedeno je u informaciji Ministarstva nauke.

CANU nije postupila po upozorenju Ministarstva, o čemu je 17. aprila  obavijestila Ministarstvo.

Ministarstvo je nakon toga ocijenilo da su se stekli uslovi da se primijeni član 77 stav 2 Zakona o državnoj upravi, i donijelo rješenje 27. aprila, da se zadrži od izvršenja predmetni Pravilnik do okončanja postupka pred Ustavnim sudom Crne Gore za ocjenu njegove ustavnosti i zakonitosti.

Dopisi, inicijative, pravilnici...: Ministarstvo je 9. maja 2012. godine podnijelo Inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu  ustavnosti i zakonitosti ovog Pravilnika, sa predlogom da donese odluku kojom će utvrditi da isti nije u saglasnosti sa čl. 8, 17, 76 i 145 Ustava Crne Gore i članom 32 Zakona o CANU.

Međutim, Ustavni sud 29. maja 2012. godine donio je Rješenje, kojim je odbacio ovu Inicijativu, iz razloga što je utvrdio da je osporeni Pravilnik prestao da važi donošenjem Odluke o njegovom stavljanju van snage na sjednici Skupštine CANU od 14. maja 2012. godine, prije pokretanja postupaka pred ovim Sudom od strane Ministarstva nauke.

»Posebno ukazujemo da je Skupština CANU, na sjednici od 14. maja 2012. godine, odmah nakon donošenja Odluke o stavljanju van snage predmetnog Pravilnika,  donijela  odluke o izboru pojedinih članova DANU u CANU, što dokazuje činjenica da su birani u niže zvanje tj. vanrednog člana, umjesto verifikacije redovnog člana. Pored toga, na osnovu nevažećeg Pravilnika, donijela je i odluke kojima nije izabran veći broj članova DANU u CANU, o kojima CANU nije obavijestila Ministarstvo po njegovom zahtjevu za dostavljanje dokumentacije o zakonskom osnovu, postupku i proceduri verifikacije članstva DANU u CANU«, navodi se u pomenutoj informaciji Ministarstva nauke.

Ministarstv je konstatovalo da je postupak sproveden je u suprotnosti sa članom 32 Zakona o CANU, kojim je precizno utvrđena obaveza verifikacije, odnosno potvrđivanja članstva članovima DANU u članstvo CANU, koji ispunjavaju zakonom propisane uslove.

»Stoga se Ministarstvo, odmah po saznanju o donijetim odlukama, saglasno svojim ovlašćenjima obratilo CANU sa zahtjevom da dostave:

  1. Obrazloženje pravnog osnova po kojem je sproveden postupak za verifikaciju članova DANU u članstvo CANU;
  2. Dokaze o toku postupka koji je sproveden prije donošenja odluka Skupštine CANU;
  3. Dokaze o toku postupku donošenja odluka na zasijedanju Skupštine CANU;
  4. Zapisnik sa sjednice Skupštine CANU održane 14. maja 2012. godine;
  5. Odluke o verifikaciji članova DANU u članstvo CANU, sa obrazloženjem; i
  6. Odluke o odbijanju verifikacije članova DANU u članstvo CANU, sa obrazloženjem.

Međutim, CANU nije postupila po zahtjevu Ministarstva, navodeći kao razlog autonomiju naučne ustanove«, kostatuje se u izvještaju i dalje navodi:

»Posebno ističemo da je postojeća Skupština CANU, na sjednici od 3. jula 2012. godine donijela Statut, što je u suprotnosti sa članom 32 Zakona.

Naime, saglasno članu 32 Zakona o CANU, prvo je trebalo da se konstituiše Skupština CANU, na način što je na posebnoj sjednici Skupštine trebalo verifikovati članstvo akademika DANU u članstvo CANU, čime bi tako konstituisana Skupština dobila legitimitet za donošenje daljih odluka koje proizilaze iz ovlašćenja utvrđenih Zakonom.

Stoga, Statut koji je donijela postojeća Skupština CANU nije donijet od strane nadležnog organa.

Takođe, Predsjedništvo CANU, s obzirom da saglasno članu 37 Zakona nastavlja sa radom, trebalo je da saglasno članu 16 Zakona, utvrdi visinu mjesečnih akademijskih nagrada i dostavi Vladi na saglasnost. Međutim, CANU ni tu aktivnost nije sprovela«, navodi se u informaciji Ministarstva nauke.

 

Portal Analitika