Abiznis

Žene zarađivale 100 eura manje od muškaraca

Izvor

Žene su, takođe, imale bruto zaradu ispod prosječne u Crnoj Gori koja je iznosila 712 eura.

Iz Monstata je objašnjeno da se prosječna zarada izračunava tako što se ukupno isplaćena masa zarada u mjesecu dijeli sa brojem zaposlenih na koje se odnose isplate.

Prema podacima iz Monstatove najnovije publikacije, Žene i muškarci u Crnoj Gori, na kraju septembra prošle godine najveće prosječne zarade imale su žene zaposlene u sektoru finansijskog posredovanja, oko 1,18 hiljada eura. Međutim, njihove kolege su imale 112 eura veću zaradu.

I u državnoj upravi i socijalnom osiguranju žene imaju nižu platu od muškaraca, koja je iznosila prosječno 712 eura.

Sektori u kojima žene zarađuju više od muškaraca su poljoprivreda, građevinarstvo, poslovi sa nekretninama i saobraćaj, skladištenje i veze.

Procenat vlasnica preduzeća u Crnoj Gori je mali, svega 9,6, dok je na primjer u Austriji 33,9 odsto, Bugarskoj 37,7 odsto, Estoniji 35 odsto, Francuskoj 28 odsto, Islandu 21 odsto, Italiji 24 odsto, Litvaniji 31,3 odsto i Njemačkoj 31 odsto.

Najveći broj zaposlenih muškaraca i žena je u uslužnoj djelatnosti, čak 147,9 hiljada i imaju podjednako učešće. Najmanja zaposlenost je u sektoru poslovanja sa nekretninama.

Od ukupnog broja zaposlenih, njih 30,4 odsto radi u preduzećima koja pripadaju državi ili opštini. Najviše radnika zaposleno je u privatnim preduzećima, čak 56 odsto, od čega su 54,9 odsto žene i 56,9 odsto muškarci.

Od zaposlenih u prošloj godini, prema radnom statusu, najviše je zaposlenih radnika, 163,8 hiljada, od čega 87,1 hiljada muškaraca, odnosno 76,7 hiljada žena. Najmanje je porodičnih radnika, svega 1,9 hiljada.

Na poljoprivrednim gazdinstvima je radno angažovano oko 98,9 hiljada osoba, od čega su 39,57 odsto žena. Od ukupnog broja radno angažovanih na poljoprivrednim gazdinstvima, najveći udio radne snage, 23,45 odsto, ima preko 65 godina.

Podaci pokazuju da su muškarci najčešće nosioci porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, u čak 87,13 odsto slučajeva. Ostale članove, koji rade na gazdinstvu, u najvećem broju čine žene i to 66 odsto.

Po svim godišnjim grupama stope aktivnosti su veće kod muškaraca nego kod žena. Stope aktivnosti su najveće u starosnoj grupi od 25 do 49 godina i iznose 81,3 odsto kod muškaraca, odnosno 69,9 odsto kod žena.

Stope nezaposlenosti po svim starosnim grupama veće su kod žena nego kod muškaraca. Najveća stopa nezaposlenosti je u grupi od 15 do 24 godine i iznosi 39,3 za žene, odnosno 35,6 za muškarce, navodi se u publikaciji Monstata.

Ovom publikacijom se, kako je objašnjeno, ilustruju važne razlike između žena i muškaraca, kako u ekonomskom tako i u drugim sferama života.

»Tako se, na primjer, posljednjih godina, više školuju žene, a evidentno je i da su one manje osuđivane za krivična djela. Na drugoj strani, veća zaposlenost je zabilježena kod muškaraca. Takođe, nepismenih muškaraca je manje nego žena«, kazali su iz Monstata. (Mina business)

Portal Analitika