Šef ENEMO posmatračke misije u Crnoj Gori, dr Đanluka Pasarelii , rekao je da je na dan izbora, ENEMO rasporedio 23 multinacionalna tima posmatrača da prate proces pripreme i otvaranja biračkih mjesta, glasanje i proces prebrojavanja, kao i prenos i unos izbornog materijala od strane OIK-a.
„Posmatrački timovi, sastavljeni od osam dugoročnih posmatrača i 38 kratkoročnih posmatrača, nadgledali su postupke otvaranja na 23 biračka mjesta, glasanje na 315 biračkih mjesta (gotovo 26% ukupnog broja biračkih mjesta na ovim izborima) i zatvaranje i prebrojavanje na 23 biračka mjesta“, kazao je Passarelli.
ENEMO je posmatrao unos izbornog materijala i tabelarno prikazivanje rezultata u 23 OIK-a.
„Preliminarna ocjena ENEMO-a je da je izborni dan u cjelini bio miran, sa nekoliko slučajeva proceduralnih nepravilnosti koje je ENEMO uočio na dan glasanja, a koji nisu uticali na izborni proces. Predizborni period odvijao se u socijalno i politički polarizovanom okruženju, generalno kompetitivnom, uprkos mjerama zaštite od COVID-19 koje su značajno ograničavale mogućnosti za sprovođenje kampanje i stvarale neizvjesnosti u pogledu biračkih prava“, kazao je Pasareli.
Đanluka Pasareli
Iako su izbori, kako je saopštio, dobro sprovedeni i administracija je ispoštovala većinu propisanih zakonskih rokova, kasno usvajanje pravila za sprovođenje izbora u suprotnosti je sa najboljom međunarodnom praksom.
„U većini posmatranih slučajeva, sprovođenje glasanja, upravljanje biračkih odbora i OIK-a ocijenjeno je pozitivno, pri čemu procijenjene povrede procedura i nepravilnosti nisu negativno uticale na legitimitet cijelog procesa“, kazao je Passarelli.
Analitičarka izborne administracije i posmatračica DIK-a i OIK-a, Kristina Kostelac, rekla je da su se sjednice DIK-a uglavnom odvijale na profesionalan i kolegijalan način.
„Bili su otvoreni za akreditovane posmatrače, ali ne i za predstavnike medija. Posljednje promjene zbog žalbi na Ustavni sud pokazale su nedovoljnu saradnju nadležnih organa. Prema posmatračima ENEMO-a, obuka članova biračkih odbora značajno se razlikovala, što je dovelo do nedosljednosti u kvalitetu. Štaviše, ENEMO kritikuje nedostatak regulatornih mehanizama koji bi osigurali da su svi članovi biračkog odbora pohađali onlajn obuku“, navela je Kostelac.
Uprkos zabrinutostima prijavljenim misiji u vezi sa prisustvom umrlih građana na spiskovima, zastarjelim spiskovima stanovnika, mogućim lažnim ličnim kartama i više birača registrovanih na istoj adresi ENEMO, kako je rekla, nije pronašao dokaze da je to negativno uticalo na proces identifikacije birača na dan izbora u cjelini.
Analitičar izborne kampanje, Pjer Pejtier, kazao je da je prema preliminarnim podacima koje je zvanično objavila Državna izborna komisija (DIK), izlaznost bila veća nego na parlamentarnim izborima 2012. i 2016. godine, sa približno 76,67 procenata.
„U skladu sa ovim preliminarnim procjenama, moglo bi se očekivati da će ukupno 9 registrovanih lista dobiti mjesta u sljedećem parlamentarnom zakonodavnom tijelu,čekajući konačnu objavu zvaničnih rezltata DIK-a“, rekao je Pejtier.
Kazao je da se posjete i inauguracije predsjednika, premijera i predstavnika organa lokalne samouprave kao državnih zvaničnika tokom kampanje mogu ocijeniti kao zamagljivanje linije između partija i države, jer su njihovi nastupi u medijima ponekad korišćeni za promociju partijskih dostignuća i vidljivosti u kampanjama, a ne strogo državna pitanja.
„ENEMO smatra da su ograničeni obim sankcija Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), u kombinaciji sa nedostatkom proaktivnosti među organima odgovornim za istragu i procesuiranje potencijalnih slučajeva, suzili mogućnosti za sprečavanje i sankcionisanje zloupotrebe političkog finansiranja“, rekao je Pejtier.
Zamjenica šefa posmatračke misije, Ana Mihajlović, navela je da su na posmatranim biračkim mjestima, 31,25 posto članova biračkog odbora bile žene, dok je svaki četvrti predsjedavajući biračkog odbora i svaki treći zamjenik predsjednika biračkog odbora bila žena.
„ENEMO takođe napominje da mjere zaštite koje se odnose na COVID-19 nisu poštovane na 23,7 odsto posmatranih biračkih mjesta. Značajan broj pojedinaca nije pravilno nosio zaštitne maske, nisu poštovali mjere distance i nisu koristili sredstvo za dezinfekciju ruku“, navela je Mihajlović.
Iz ENEMO-a su naglasili da je izjava preliminarne prirode, jer zvanični rezultati tek treba da budu objavljeni, a prigovori još uvijek nisu riješeni. ENEMO će izdati konačni izveštaj misije u oktobru.
ENEMO međunarodna posmatračka misija Parlamentarnih izbora u Crnoj Gori finansirana je od strane Nacionalnog Demokratskog Instituta (NDI) i Nacionalne Zadužbine za Demokratiju (NED)