Politika

EP: Države da izraze uzdržanost prema inicijativama poput Otvorenog Balkana

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su danas preporuke o Novoj strategiji proširenja i u drugom amandmanu izrazili zabrinutost zbog uporne političke krize u Crnoj Gori. Pozvali su EU da, između ostalog, ispuni obaveze prema Zapadnom Balkanu i da Crnoj Gori da mjerila za zatvaranje poglavlja. Jedan od amandmana poziva na uzdržanost kad je riječ o inicijativama poput Otvorenog Balkana.

EP: Države da izraze uzdržanost prema inicijativama poput Otvorenog Balkana Foto: Foto: European Parliament
PobjedaIzvor

U drugom amandmanu usvojenom na plenarnoj sjednici, kako prenosi European Western Balkans, EP je „izrazio zabrinutost zbog uporne političke krize u Crnoj Gori, koja je već imala i ima negativne posljedice na put zemlje ka EU. U rezoluciji se dalje podsjeća da je vladavina prava ključna za proces evropskih integracija i da zakonodavstvo zemlje mora biti u potpunosti usklađeno sa njenim ustavom.

"Crnoj Gori, koja se smatra predvodnikom u procesu pridruživanja EU, treba dati završna mjerila za pregovaračka poglavlja kako bi se ubrzalo pristupanje zemlje", navodi se z drugom amandmanu.

Autor rezolucije, poslanik Tonino Picula, kazao je da je Evropski parlament uvijek bio najznačajniji pristalica proširenja.

„Usvajanjem čvrstih preporuka o tome kako bi trebalo da se primenjuje buduća politika proširenja, možemo još jednom da postavimo ton i standarde koji će omogućiti EU da raste i napreduje. Želimo da obezbijedimo da EU ostane evoluirajuća zajednica evropskih država, otvorena za pristupanje sličnih demokratija, koje dijele zajedničke vrijednosti i interese“, kazao je Picula.

Regionalna saradnja

Kad je riječ o regionalnoj saradnji rezolucija je uključila amandman kojim su pozdravljena tri sporazuma potpisana 3. novembra u okviru Berlinskog procesa.

Kako piše EWB, rezolucija poziva zemlje da izraze "snažnu rezervisanost o bilo kojoj regionalnoj, ekonomskoj inicijativi koja ne uključuje svih šest zemalja i koja nije bazirana na EU pravilima, poput Otvorenog Balkana"

Rezoluciju su podržala 502 poslanika, 75 je bilo protiv i 61 uzdržan.

Portal Analitika