Šveđani su već okončali prvenstvo, ali preostala tri tima gaje nade za dalji plasman. Francuzi imaju najlakši posao, bod protiv Švedske vodi ih dalje. Ukrajina i Engleska direktno igraju za goli život, a Engleskoj je i bod dovoljan.
Ukrajinci će pokušati da prekinu dvije vrlo neugodne tradicije. Poslije Njemačke 2006. nijedna domaća ekipa nije prošla grupu na velikom takmičenju (Austrija, Švajcarska, Južna Afrika, Poljska). Dodatnu draž borbi za rasplet u grupi daje raspored – tim koji osvoji drugo mjesto u grupi igraće u četvrtfinalu sa Španijom, a sigurno je da će svakom od kandidata prvi izbor biti Italija, koliko god da su Azuri takmičarski iskusni.
U Kijevu snage će domjeriti Francuska i Švedska. Od 17 duela Francuzi su dobili 8, a Šveđani 4, ali Skandinavci nijesu slavili u takmičarskom meču još od 1969, a u posljednjih 10 okršaja (34 godine) skor za Francuze je 5-5-0.
„Lako je izgubiti koncentraciju poslije pobjede, naročito na velikom takmičenju. Jasno je da smo proslavili trijumf nad Ukrajinom, ali još od sljedećeg dana počeli smo da se spremamo za ovaj okršaj“, kaže Blan, koji odlično poznaje turnirski sitem, jer je za dvije godine osvojio prvenstva svijeta i Evrope kao igrač.
„Izrazito su nezgodni mečevi u kojima jedna ekipa igra za dalji plasman, a druga nema nikakav pritisak. Ključno je da ne potcijenimo Šveđane“.
Upravo se potcjenjivanju nada Erik Hamren. Njegov tim je pokazao zabrinjavajuću i toliko netipičnu za Nordijce osobinu da iz ruku ispušti rezultat – Švedska je vodila u oba meča, a zatim primala po dva brza gola i ostala bez ijednog boda.
„Ovdje smo da pobjeđujemo i pokažemo svoje najbolje lice. Moramo da iskoristimo svaku priliku da se poboljšamo. Potrebno je da radimo na sebi da bismo bili konkurentni za dvije godine“, kaže Erik Hamren.
Duel u Donjecku đe igraju Ukrajina i Engleska mnogi opisuju kao najvažniji u ukrajinskoj istoriji. Istorija je na strani Engleza, koji su dobili tri od četiri međusobna duela, ali je posljednji, u finišu kvalifikacija za SP 2010, pripao Ukrajincima.
Englezi su na istok ispraćeni tiho, sa tek promovisanim i ne mnogo zvučnim selektorom, poslije serije povreda i nevolja. Znali su da u prva dva meča neće računati na najboljeg igrača i sigurno je da su svi ushićeni jer su i u takvim okolnostima osvojili četiri boda i sada imaju šansu da nastave pohod. Povratak Vejna Runija iz osnova će promijeniti igru Albiona, koji do sada nije dovoljno koristio Jangov potencijal. Takođe, sada Hodžson ima nekoliko opcija za startnu postavu, pošto je u prethodna dva meča već izmiješao čak četiri taktike.
Runijev nastup je neupitan. Dilema je ko će još sa njim činiti ofanzivni dio tima. Roj Kerol je postigao bitan gol vrlo brzo pošto je dobio šansu, Tio Volkot je protiv Šveđana za prvih 15 minuta na terenu dao gol i asistirao, uz pola sata bez prodatog pasa, dok je Dani Velbek spektakularnim pobjedničkim golom krunisao dvije partije koje su stručnjaci na Ostrvu ocijenili najboljim u timu. Iako je njegovom timu remi dovoljan, Roj najavljuje ofanzivu.
„Moramo da preuzmemo kontrolu, kao protiv Šveđana. Ako im prepuštimo inicijativu, ne znamo šta bi oni s njom mogli da urade. Previše je rizično povući se i igrati defanzivno, jer u finišu protivnik može postići gol, dobiti penal, ili se neki centaršut može zlosrećno odbiti u mrežu, i šta onda?“, pita se Hodžson.
Ukrajinci dilema nemaju – njima remi ništa ne znači, pa im je pobjeda neophodna da bi prošli dalje. Ali, Oleg Blohin ima ideju kako da umanji pritisak na igrače.
„Budimo realni, Engleska je jedan od lidera svjetskog fudbala. Ako izgube, ispadaju, što će za njih biti šok. Pritisak na njih je veći, mi nemamo šta da izgubimo“.
Pod znakom pitanja je nastup Andrija Ševčenka zbog povrede. Obje utakmice počeće u 20 sati i 45 minuta.