Rezolucija o Crnoj Gori, prihvaćena velikom većinom glasova u Evropskom parlamentu.
Tekst izvjestioca EP za Crnu Goru Čarlsa Tanoka prihvaćen je u cijelosti, a nijedan od šest naknadno predloženih amandmana, među kojima su i oni o Telekomu i A2A,nijesu uvršteni u završni dokument, niti je o njima bilo diskusije.
Rezolucija o Crnoj Gori poziva države članice da u junu bez dodatnog oklijevanja otvore pregovore o članstvu sa Crnom Gorom.
Tanok u Rezoluciji, čiji izvodi su objavljeni na sajtu Evropskog parlamenta, hvali Crnu Goru za postizanje visokog stepena usklađenosti sa kriterijumima za članstvo i ostvarivanja zadovoljavajućih rezultata u ključnim prioritetima.
- Biće potrebni cjeloviti i kvalitativni napori u sprovođenju reformi, sa posebnim naglaskom na područje vladavine prava i temeljna prava, a posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala - piše u dokumentu.
Prema tom dokumentu, Crna Gora se poziva da nastavi reforme, posebno u pravosuđu i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, "što će da ostane zahtijev kandidatu sve do zaključenja pregovora".
- Evropski parlament poziva crnogorske vlasti da uvedu preciznije mehanizme za sprovođenje i praćenje antikorupcijskih inicijativa i projekata, kao i za poboljšanje međuagencijske saradnje i razmjene informacija, posebno između policije i tužilaca. Ohrabrujemo crnogorski parlament da ojača nadzor nad radom antikorupcijskih organa, a pozivamo vlast da baci više svjetla na optužbe za korupciju, posebno u vezi sa slučajevima privatizacija – navedeno je u Rezoluciji.
Tanok je istakao u Rezoluciji da Evropski parlament poziva crnogorsku vladu da značajno poboljša institucionalne i administrativne kapaciteta, kao i koordinaciju između relevantnih državnih institucija.
– Pozivamo crnogorsku vlast da jača administrativne kapacitete Ministarstva spoljnih poslova i evropskih integracija i ministarstava koja se bave ključnim oblastima prava EU. Pozivamo vlast da se pozabavi i fragmentacijom upravnog sistema i preklapanjem nadležnosti, kao i da razvije kapacitete za donošenje politika u resornim ministarstvima sa ciljem poboljšanja kvaliteta zakona – naveo je Tanok u Rezoluciji.
Evropski parlament poziva Evropsku komisiju da procijeni uticaj i rezultate postignute kroz raspodjelu sredstava iz fondova EU za reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala – naglašeno je u finalnom tekstu Tanokove Rezolucije.
Što se medijskih sloboda tiče, navedeno je da Evropski parlament, iako priznaje zakonodavni napredak u obezbjeđivanju slobode izražavanja u medijima, ipak primjećuje slučajeve navodnog zastrašivanja i fizičkog nasilja nad novinarima i navode o ograničavanju slobode medija.
(foto: skupstina.me)