Abiznis

EPCG: Navodi MANS-a neistiniti, nema "tajnog" posla oko uvoza

Izvor


"Kao što smo javnost blagovremeno informisali, zbog teške elektroenergetske situacije u regionu, došlo je do otkazivanja isporuke unaprijed ugovorenih količina električne energije od strane nekoliko međunarodnih trgovaca, te je stoga  EPCG bila primorana da te, veoma male, nedostajuće količine, nadoknadi novim uvozom. Da podsjetimo, do otkaza isporuka došlo je zbog nestašice električne energije na tržištu prouzrokovane lošom hidrologijom i uvođenjem vanrednih stanja u zemljama u regionu, kao i obustavom izvoza električne energije iz BiH, Bugarske i Rumunije, a i redukovanjem prenosnih kapaciteta ostalih zemalja regiona. Inače, u svim ugovorima, EPCG je pravno i finansijski zaštićena, zbog toga vanredni uvoz neće prouzrokovati finansijsku štetu kompaniji, niti se odraziti na „novčanike“ građana, kako to navodi MANS".



U reagovanju se dalje navodi da "kada je riječ o špekulacijama MANS-a o uvozu električne energije kao „tajnom“ poslu,  opet podsjećamo javnost, a i MANS, da se svi tenderi sprovode u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i Zakonom o energetici. Ni jedna energetska kompanija ne kupuje nedostajuće količine električne energije odjednom za cijelu godinu, već se taj kompleksan posao obavlja u skladu sa ekspertskim analizama na nedjeljnom, mejsečnom, kvartalnom i polugodipnjem nivou. EPCG električnu energiju nabavlja od 20 renomiranih međunarodnih proizvođača i trgovaca, a u donošenju odluka o trgovini elektrtičnom energijom, učestvuje više od 10 kompetentnih radnika EPCG. O svim odlukama informisani su i Regulatorna agencija za energetiku i nadležno ministarstvo. A u cilju tačnog informisanja javnosti, u ukupnom uvozu električne energije kompanija EFT u prošloj godini učestvovala je svega 11,2 odsto. Inače, EPCG u ukupnoj trgovini električnom energijom kompanije EFT učestvuje samo 0,7 odsto, što se može provjeriti na njihovom zvaničnom web sajtu. Toliko o osnovanosti najnovijih optužbi MANSA-a na račun menadžmenta EPCG. A i da podsjetimo, da je isti taj menadžment zahvaljujući pravovremenim i ispravnim odlukama uštedio 2009. godine 40 miliona eura, zahvaljujuči čemu je cijena električne energije u Crnoj Gori u periodu od 2009. do 2011. smanjena za 15 odsto za domaćinstva,  i za preko 50 odsto za preduzeća, što nije bio slučaj ni u jednoj zemlji  regiona i Evrope.  



S obzirom na navedeno, pozivamo MANS da personalizuje svoje optužbe o korupciji, „ugradnji“ i organizovanom kriminalu u EPCG, jer smo ih  više puta i pozivali da se ličnim uvidom uvjere u poslovanje sektora za trgovinu elektičnom energijom, i da o tome informišu javnost, ali to nikad nisu uradili.



Kada je riječ o finansijskom minusu za  2011 godinu, EPCG je takođe, u nekoliko navrata, informisala  javnost  o razlozima koji su, nažalost, doveli do gubitka u poslovanju. Ono što je najvažnije jeste, da se  taj gubitak ni na koji način neće odraziti na „novčanike“ građana, kako spekuše MANS.  



Iako smo činjenicama demantovali prve optužbe, javno obećano izvinjenje nije stiglo. Toliko o integritetu. A ako već brinu o „novčaniku“ građanja, predlažemo im, da u ovim teškim i složenim trenucima po energetski sistem, i oni ugase barem jednu sijalicu i pozovu stanovništvo da racionalno koristi električnu energiju, jer će na taj, vrlo konkretan način, a ne manipulacijama, voditi brigu o njihovim „novčanicima“, navodi se u saopštenju EPCG.   





Portal Analitika