Abiznis

EPCG: Neophodno podešavanje brojila

Izvor

Iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) je objašnjeno da u toku dana postoje vremenski intervali u kolima se električna energija obračunava po različitoj cijeni, odnosno da u periodu zimskog računanja vremena interval skupe struje traje od sedam do 23 sata, kada počinje njen obračun po nižoj tarifi.“Interval skupe struje u ljetnjem periodu traje od osam do ponoći, kada počinje onaj sa jeftinom električnom energijom.“

 Oni su dodali i da se po manjim dnevnim tarifnim stavovima obračunava električna energija isporučena nedjeljom, tokom cijelog dana.Intervali i njihova dužina promijenjeni su novembra 2006. godine, a primjenom novih ukinuta je jeftina struja, koja se obračunavala u popodnevnom periodu od 13 do 16 sati.

Iz EPCG su objasnili da se za podešavanje uklopnog sata građani mogu obratiti lokalnoj Elektrodistribuciji, s obzirom da lampice na brojilima ne pokazuju uvijek tačne intervale jeftine struje.

“Živimo u kući i brojilo nam je podešeno da obračunava jeftinu struju od popodnevnih sati, a taj period nam najviše i odgovara”, kazala je jedan od potrošača Srđana Marić.Intervali jeftine i skupe struje uglavnom zavise od uklopnih satova dvotarifnih brojila, a sva brojila nijesu podešena na isti način.

Ona su zbog jednostavne strukture podložna brojnim zloupotrebama, zbog čega se dešava da građani podešavaju interval jeftine struje kada im najviše odgovara. “Jeftina struja nam je uglavnom u toku dana, otprilike od sedam do 23 sata, a skupa tokom noći. Tako nam je namješten sat u zgradi”, saopštio je Nikola Radojević.

Svako brojilo u sistemu ima časovnik od čijeg podešavanja zavisi način na koji će se obračunavati jeftina i skupa struja. Iz EPCG su objasnili da bi uklopni satovi dvotarifnih brojila trebalo da budu stalno podešeni po srednjeevropskom vremenu u zimskom periodu i da se pri prelasku na ljetnje računanje ne pomjeraju. Digitalni satovi, koji bi trebalo da zamijene postojće, moći će da se daljinski kontrolišu.

Oni će imati brojne prednosti za korisnike i isporučioce struje, pa će i dvotarifni intervali biti jedinstveni za sve potrošače. Suština uvođenja novih brojila je kontrola i uređenje tržišta, tako da će potrošači biti onemogućeni da podešavaju interval jeftine struje.

Portal Analitika