- Očekivani efekti navedenih investicija su povećanje kapaciteta u cilju priključenja novih potrošača, dostizanje tehničkih standarda i poboljšanje naponskih prilika, povećanje pouzdanosti i sigurnosti napajanja, smanjenje vremena beznaponskog stanja kod potrošača, veća selektivnost napojnih vodova sa povećanjem broja izvoda iz napojne TS, smanjenje gubitaka električne energije – saopštili su iz EPCG.
Podsjećaju da je sistem mjerenja utrošene električne energije u distribuciji Crne Gore inoviran je na blizu 40.000 mjernih mjesta, od čega je preko 26.000 novih brojila instalirano u centralnom regionu (Podgorica i Nikšić), 9.500 na jugu (Bar i Budva) i preko 2.600 na sjeveru (Berane, Kolašin, Mojkovac i Rožaje).
Iz EPCG su povodom 102. rođendana napomanuli da je na Cetinju, 19. avgusta 1910. godine, crnogorski suveren Nikola I ozvaničio je početak rada prve električne centrale za javne namjene i Cetinje je tada, i znatno prije mnogo razvijenijih evropskih sredina, dobilo električno osvjetljenje. Datum ovog događaja, kako je saopšteno, proslavlja se kao Dan Elektroprivrede Crne Gore.
- Te 1910. godine, u potpunosti je završena planirana elektrifikacija Cetinja, a “Crnogorsko društvo za elektriku” davalo je osvjetljenje za dvor kralja Nikole, dvor prijestolonasljednika Danila, dvor kneza Mirka, sve vladine institucije, Zetski dom, Djevojački institut, bolnicu “Danilo I”, poslanstva, uličnu rasvjetu sa oko stotinu svjetiljki i šezdesetak privatnih kuća. Prva Centrala je proizvodila trofaznu struju, a ukupna dužina visokonaponske mreže iznosila je 3.500 metara. I sve to samo 28. godina od izgradnje prve svjetske električne centrale, koju je u Njujorku podigao čuveni američki pronalazač Tomas Edison – navodi se u saopštenju EPCG.