On je podsjetio da je krajem decembra tom dvoru došlo do isključenja sa mreže nakon što im više od godinu dana nije dostavljan račun.
„Obratili smo se CEDIS-u da riješimo snabdijevanje električnom energijom i kako da izmirimo dugovanje za potrošnju. Cjelokupan dug je plaćen 22.12.2021.god. zahvaljući prilozima vjernika i prijatelja CPC. Takođe smo ispunili sve administrativne procedure i podnijeli zahtjeve koji su od nas traženi kako bi se riješila situacija odnosno uključila električna energija. Međutim, pored svih ispunjenih uslova koji su od nas traženi Episkopski dvor i dalje nema električnu energiju“, saopštio je episkop Boris.
U CEDIS-u, kako dodaje episkop Boris, navode da je problem u odluci ko će potpisati Ugovor o snabdijevanju električnom energijom sa njima.
„Naime, Episkopski dvor CPC u Nikšiću je nekadašnji Ljetnjikovac Kralja Nikole koji je kulturno dobro Crne Gore, čiji je vlasnik Drzava Crna Gora a raspolaže Opština Nikšić i dat je na trajno korišćenje Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Ugovor o trajnom korišćenju je takođe predat uz ostalu traženu dokumentaciju. Sad je dilema ko treba da potpiše Ugovor o snabdijevanju električnom energijom da li Opština Nikšić kao vlasnik ili Crnogorska Pravoslavna crkva kao potrošač - korisnik koji tu potrošnju plaća. Pri tome nadležni u CEDIS-u znaju da je Ljetnjikovac Kralja Nikole odnosno Episkopski dvor CPC-a na spisku odobrenih nelegalnih potrošača električne energije još od 30.novembra 2020. godine zaveden pod brojem 100“, saopštio je episkop CPC.
On ocjenjuje da se rješenje problema maksimalno odugovlači nauštrb CPC i njenih vjernika.
„Znajući, da je dosadašnja praksa CEDIS-a bila da se Ugovor potpisuje sa korisnikom električne energije tj. onim koji istu koristi i plaća, nije jasno zbog čega se ovoliko čeka odluka, kao i priključenje na mrežu, kada su sve obaveze izmirene prije više od mjesec ipo dana. Bez obzira na potpisivanje ugovora ili ne, CEDIS je u obavezi da nam obezbijedi uredno snabdijevanje električnom energijom kao jednim od osnovnih uslova za život“, kazao je Boris.
Ističe da se ovim činjenjem CEDIS-a ugrožavaju osnovna ljudska i građanska prava.
„Zamislite da u 21. vijeku da jedna institucija koja se pri tom nalazi u kulturno zaštićenom dobru Crne Gore - Ljetnjikovac Kralja Nikole - koji je i prvi Državni objekat podignut 1880.godine u oslobodjenom Nikšiću, nema električnu energiju .....?
Obratili smo se Zaštitniku ljudskih prava i spobora Crne Gore - Ombusmanu, ako se problem ne riješi obratićemo se i inostranim diplomatskim predstavništvima, jer smatramo da je ovo diskriminatorski odnos uperen prema Crnogorskoj Pravoslavnoj Crkvi i njenim vjernicima - građanima Crne Gore“, poručio je episkop CPC.