Kipar je od 1974. godine podijeljen na južni, grčki dio i sjeverni, turski dio, koji ne priznaje niti jedna država na svijetu osim Turske, a koji drži 35.000 svojih vojnika tamo. Mirovne snage Ujedinjenih naroda nalaze se u tampon zoni između sjevernog i južnog dijela ostrva.
Govoreći nakon sastanka svoje vlade, Erdogan je rekao da Turska neće dopustiti nikakvo "nezakonito" ponašanje prema kiparskim Turcima.
Prije nekoliko dana ljutiti kiparski Turci tukli su se šakama i nogama sa grupom pripadnika međunarodnih mirovnih snaga jer su zaustavili graditelje puta kroz tampon zonu pod kontrolom UN-a.
Napad se dogodio kada su mirovne snage stale na put putarima koji su gradili put između sela Arsos, na sjeveru ostrva i etnički mješovitog sela Pila u tampon zoni, između sjeverne trećine ostrva i južne, međunarodno priznatog dijela Kipra.
"Sprječavanje kiparskih Turaka koji žive u Pili da dođu u svoju zemlju nije ni legalno ni humano", rekao je Erdogan.
Na jednom od snimaka, kako javljaju mediji, se vidi desetak kiparskih Turaka kako se približavaju manjoj grupi slovačkih i britanskih vojnika UN-a. Neki od mirovnjaka koji su pokušali spriječiti izgradnju puta dobili su šake u lice dok su pokušavali da stvore živi zid držeći se jedni za druge. UN su saopštile da su tri vojnika lakše povrijeđena i da im je pružena ljekarska pomoć.
Nakon incidenta, vlasti kiparskih Turaka okrivile su mirovne snage UN-a za izazivanje sukoba, nazvavši njihove postupke "neprihvatljivima", a izjavu UNFICIP-a "neutemeljenim optužbama".