"Mi podržavamo sve regionalne ekonomske integracione inicijative pod dva uslova. Prvi je da zbližavaju sa Evropom i da nisu u sukobu sa bilo kakvim od vaših evropskih obaveza pod Berlinskim procesom ili bilo kojim drugim procesom koji vodi Evropa. A drugo, da sve zemlje Zapadnog Balkana mogu da se pridruže kao punopravni članovi", kazao je u intervjuu za RSE.
Do sada se, kako je kazao, "Otvoreni Balkan" kvalifikuje pod oba ova kriterijuma.
"U slučaju da ne ispuni bilo koji od ovih uslova, mi ćemo apsolutno povući svoju podršku Otvorenom Balkanu", ocijenio je.
Na pitanje da li misli da ova inicijativa može da doprinise stabilnosti u Crnoj Gori s obzirom da u parlamentu nema podrške za ovo pitanje, Eskobar odgovara odrično.
"Ne, ne mislim. Jer… Da budemo jasni, inicijativa "Otvoreni Balkan" koristi postojeći trend regionalne integracije", kazao je.
Komentarišući izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je najavio da će Beograd 15. decembra tražiti od KFOR-a povratak njihovih snaga na Kosovo, Eskobar je odgovorio:
„Mi se kategorički tome protivimo, mi to kategorički odbijamo, uopšte to ne podržavamo. Takođe želim reći da Kosovo ima veoma čvrste bezbjednosne garancije od SAD“, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Na pitanje, kakva bi u slučaju da se tako nešto dogodi bila reakcija SAD, Eskobar je podvukao:
„Najprije, ne očekujem tako nešto. Ali drugo, Kosovo ima čvrste garancije SAD manifestovane kroz učešće u KFOR-u“.
Gabrijel Eskobar je na Kosovo stigao u trenutku rastućih tenzija usljed ponovnih blokada koje su na putnim pravcima na sjeveru zemlje, većinski naseljene srpskim stanovništvom. Blokada uživa podršku i „Srpske liste“.
Eskobar u ovom razgovoru iznosi i ocjene o razmimoilaženjima SAD, kako sa Prištinom, tako i sa Beogradom, ali podvlači da se pogled iz Vašingtona na pitanje Kosova ne mijenja:
„Mi smatramo da su Kosovo i Zapadni Balkan dio transatlantske zajednice, samo niste dio formalne strukture. Ali, u svakom slučaju vas ubrajamo u važne partnere i njegove produktivne članove zajednice. Svaki put kad dođem ovdje, sretnem se sa poslovnim liderima, civilnim sektorom, uticajanim osobama, i ovog puta takođe. I oni su zaista ojačali moje mišljenje i mišljenje naše Vlade da Zapadni Balkan za Evropu i SAD predstavlja više šansu nego rizik. I mi samo treba da tu težnju pretvorimo u realnost“, kaže Eskobar.