"Naš cilj je podržati ulazak država Zapadnog Balkana u EU. Radimo sa EU na tome da se to dogodi u odgovarajućem vremenskom okviru, čime će se pojačati otpor malignom uticaju Kine i Rusije", poručio je u uvodnoj riječi Eskobar.
U Crnoj Gori partnere ne vide u političkim strankama već cijelom društvu.
"Kada je o Crnoj Gori riječ spremni smo da radimo sa svima u crnogorskom društvu ne samo sa partijama već i sa civilnim sektorom na smanjenju podjela i nastavku integracija".
Srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, Eskobar optužio je za novo podrivanje Dejtonskog sporazuma i pokušaj secesije, ali je naglasio da incijative poput "otvoreni Balkan" iza koje stoji Srbija, pokazuju da je moguća saradnja na ekonomskom planu u regionu.
Eskobar je najavio posjetu regionu narednog mjeseca. Istovremeno je označio Moskvu i Peking kao aktivne protivnike zapadnog kursa regiona.
Usporavanje procesa EU integracija omogućilo je malignim akterima u regionu a iskoriste priliku, upozorio je predsjedavjući Vilijam Kiting.
"Pozivam EU da ubrza proces integracija i da kroz angažovanje sa Bugarskom omogući da Sjeverna Makedonija i Albanija otpočnu pregovarčki proces početkom sljedeće godine. SAD moraju ostati angažovane na Balkanu" poručio je Kiting.
Eskobar, podsjetimo, učestvuje u sesiji koju organizuje pododbor za Evropu, energetiku, životnu sredinu i visoke tehnologije.
Potvrdio je i da će u novembru posjetiti Balkan, kako bi razgovarao o ovim temama.
Upitan šta SAD rade kako bi smanjile ruski uticaj na Balkanu, Eskobar je rekao da blisko sarađuju sa zemljama regiona, kako bi bile u mogućnosti da prepoznaju štetni ruski uticaj, navodeći da su se pojedine zemlje Balkana pravo obavezale da neće koristiti ruski gas.
Eskobar je kazao i da je Bajdenova administracija udvostručila riješenost da Sjedinjenih Država rade sa saveznicima i partnerima kako bi pomogla Zapadnom Balkanu da napreduje na evropskom putu.
Kazao je i da bi najsnažnija poruka koju bi EU mogla da pošalje – utvrđivanje datuma početka pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom do kraja godine.
"Obje zemlje su uradile veliki posao.Odlaganje odluke Evropskog savjeta, iz marta 2020, da se započne taj proces", daje sumnje širom regiona i rizikuje da rasprši nade nove generacije koja želi evropsku budućnost, istakao je Eskobar.