Politika

Šest godina nezavisnosti: identitet, eurointegracije, ekonomija, susjedi

Izvor

Šest godina crnogorske nezavisnosti nije bilo dovoljno da se identitetska pitanja riješe, smatra predsjednik CDNK Milorad Popović. Najbolji dokaz je, kaže, ono što se dešava u parlamentu, pod palicom, kako tvrdi, centara moći van naše države.

- Aktuelno je uslovljavanje ustavnih promjena od strane prosrpske opozicije uvođenjem srpskog kao službenog jezika i tzv. narodne zastave. Tenzije se, kontinuirano, podgrijavaju iz beogradskih političkih i ideoloških centara moći - ističe Popović.

I dok premijer Igor Lukšić, za sada, neuspješno razgovara sa parlamentarcima na temu ustavnih pitanja – Crna Gora, smatra bivša ministarka Gordana Đurović, nije mogla uraditi više na polju evropskih integracija, a o tome najbolje govore činjenice.

- Došao je Sporazum, Program za integraciju, došao je Upitnik, Kandidatura, a evo sada i priprema za pregovore.

Naši susjedi ne gledaju baš blagonaklono na uspjehe Crne Gore, smatra analitičar Dušan Janjić. On za radio Antena M napominje da stvari ne treba generalizovati, ali da je jasno da pojedincima iz Srbije ne odgovara što je Crna Gora korak ispred, kada su posrijedi EU i NATO integracije.

- To stvara dvije reakcije. Jedna reakcija je neprihvatanje te realnosti – pokušaj da se sve stavi po strani i da se na Crnu Goru i dalje gleda kao na državu kriminala, državu autoritarne vlasti. S druge strane, postoji tendencija koja ograničava takav pogled, u kojoj se na Crnu Goru gleda kao na saradnika na istom putu - tvrdi Janjić.

On smatra da će verbalni konflikti između dvije zemlje i dalje trajati, jer, kako kaže, pojedine grupacije vode svoju politiku, a to itekako utiče na mišljenje građana.

- Zbog neraščišćenih odnosa pojedinih grupa uticajnih i u Srbiji i u Crnoj Gori, proisteklih iz tzv. divlje privatizacije. Mislim da je to problem koji će trajati sve dok se u Srbiji ta vrsta vlasti ne promijeni, i dok, s druge strane, ne dođe do smjene generacija u Crnoj Gori ili smanjivanja uticaja tih istih krugova na crnogorsku političku scenu.

Ekonomska pitanja, svakako, ne smijemo zanemariti, poručuje u izjavi za podgorički radio ekonomski analitičar Predrag Drecun. On smatra da je Crna Gora imala sreću, pa je obnovila nezavisnost kada o ekonsmkoj krizi niko nije pričao. Ali da kriza, kada je stigla, nije zaobišla Crnu Goru. Ipak, zamjera što nikako da valorizujemo poljoprivredna dobra.

- Propuštamo to da valorizujemo poljoprivredu kao razvojnu šansu. Godina za godinom prolazi, iščekuje se povratak stranih direktnih investicija, a ne čini se ništa na unutrašnjem strukturiranju privrednog sistema - naglašava Drecun.

(Foto: skupstina.me)

Portal Analitika