Politika

Žestoka rasprava o crnogorskom jeziku u obrazovnim ustanovama

Izvor

Za SNP-u i Novu, riječ je o nasilju koje prijeti destabilizaciji odnosa u zemlji, javlja radio Antena M.  

Stijepović je kazao da je završen rad na gramatici sa rječnikom, kao i pravopis crnogorskog jezika s tim, što će, kako je kazao „i naredna nastavna godina u septembru biti tako što će nastavni predmet biti i dalje kao što je sada. Kada se stvore uslovi za nastavni predmet shodno ovom članu, tada će se on i uvesti.“

Uslijedile su žestoke kritike iz opozicije.

Vasilije Lalošević iz SNP-a je podsjetio da većina građana, prema posljednjem popisu, govori srpskim jezikom.

„Znate kada se u Crnoj Gori može ukinuti srpski jezik? Nikada! Zato što srpski jezik ne stanuje u trezoru Centralne banke Crne Gore ili Prve banke, zato što ne stanuje u trezoru tajnom Agencije za nacionalnu bezbjednost, nego stanuje, u srcima svih nas koji govorimo njime. I ta vaša borba i sva ova priča je uzaludna“, kazao je Lalošević.

 Branko Radulović iz PZP-a se obratio ministru Stijepoviću riječima da je, glasajući za Ustav, glasao za građansku državu u kojoj će biti ravrnopravni pet naroda i pet jezika.

Čuli su se i prijedlozi da se učenici i studenti srpskog jezičkog identiteta obrazuju na maternjem, srpskom jeziku, a učenici i studenti crnogoskog jezičkog identiteta – na crnogorskom.

„Ne može se igrati sa Ustavom. Nijesu ugrožena prava 62 posto ljudi koji govore srpskim jezikom. Jer, tamo gdje se oni budu školovali, mi ćemo instistirati da uče srpski jezik. Ali, obaveza će nam biti i crnogorski. To bježanje od crnogorskog jezika je bježanje od Crne Gore“, poručio je oponentima ove zakonske odredbe Miodrag Vuković, poslanik DPS-a.  

 

Portal Analitika