Prema nalazima revizora, nevladine organizacije u područjima kohezije, istraživanja, migracija i okoliša dobile su ukupno 7,4 milijarde eura u periodu od 2021. do 2023. godine. Od tog iznosa, Evropska komisija dodijelila je 4,8 milijardi, dok su države članice osigurale 2,6 milijardi eura.
Problemi s transparentnošću i nadzorom
Revizori naglašavaju da pouzdani pregled dodijeljenog novca nije objavljen, te da se informacije objavljuju "fragmentirano". Ovakav pristup otežava analizu koja bi trebala pokazati je li novac "u prevelikoj mjeri koncentrisan" na mali broj nevladinih organizacija.
Iako je situacija donekle poboljšana u odnosu na prethodno izvještaje, informacije o finansiranju NVO-a aktivnih u internoj politici Unije i dalje ostaju netačne i nepotpune. Posebno je problematično što Evropska komisija ne objavljuje "primjereno" informacije o određenim aktivnostima zastupanja interesa koje EU finansira, poput lobiranja.
Dodatni problem predstavlja činjenica da države članice ne nadziru novac koji je EU dodijelio nevladinim organizacijama niti podnose izvještaja o njegovom korištenju.
Nedostaci u definisanju i klasifikaciji NVO-a
Prema izvještaju, definicija nevladinih organizacija razlikuje se od države do države, a tek je u rijetkim slučajevima regulisana zakonima. Prema definiciji EU iz 2024. godine, nevladine organizacije su nezavisne od izvršne vlasti i posluju na neprofitnoj osnovi.
Međutim, revizori upozoravaju da ova definicija "nije sama po sebi garancijada su nevladine organizacije ispravno klasifikovane u sistemu finansijske transparentnosti EU". Problematično je što Komisija prihvata samodefinicije organizacija i ne provjerava važne aspekte njihovog statusa.
Revizori navode konkretan primjer velikog istraživačkog instituta koji je svrstan u kategoriju nevladine organizacije, a njegovo upravno tijelo bilo je sastavljeno isključivo od predstavnika vlade.
Preporuke za veću transparentnost
"Transparentnost je ključ za vjerodostojno učestvovanje nevladinih organizacija u kreiranju politike EU", naglasila je članica revizorskog suda Laima Andikiene.
Zaključak izvještaja je jasan: građani moraju znati kome se dodjeljuje novac EU i u koju svrhu, kako se koristi, te poštuju li primaoci evropske vrijednosti. Trenutno ne postoje adekvatni mehanizmi provjere izvora finansiranja koji bi pružili korisne informacije o tome ko stoji iza nevladinih organizacija, a menadžeri ne provjeravaju "proaktivno" moguće povrede načela jednakosti pred zakonom i ljudskih prava.