EU Kinu vidi kao potencijalnog strateškog partnera u Aziji i želi da poveća svoj uticaj u Pekingu, a Kina EU vidi kao svoje veliko tržište i izvor savremenih tehnologija.
- Evropski čelnici su istakli da EU i Kina imaju podudarnosti, ali i razlika u pristupu. Između Kine i EU-a još postoji određeni broj važnih tema koje dugo ostaju neriješene. To nije u skladu sa osnovnim interesima obije strane - rekao je kineski premijer Ven Jiabao.
Diplomate su, međutim, rekle da čelnici nisu ostvarili veliki napredak u glavnim spornim tačkama. Zanimljivo je i da su čelnici otkazali konferenciju za novinare nakon skupa, rekavši da nemaju više vremena, prenosi HRT.
Unija je imala više sreće sa Južnom Korejom sa kojom je potpisala sporazum o slobodnoj trgovini, prvi takvog tipa između Evrope i Azije. Trebalo bi da se primjenjuje od jula 2011. i omogući ukidanje carina, primjenu pravila i normi u automobilskom i farmaceutskom sektoru, kao i u sektoru elektronskih uređaja. Pregovori o sporazumu trajali su tri godine, a treba još da ga ratifikuje Evropski parlament.