Evropska komisija kaznila je 15 velikih proizvođača automobila i Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) s ukupno 458 miliona eura zbog kartelnog dogovora oko recikliranja vozila. Sve su kompanije priznale umiješanost i pristale na nagodbu, objavio je danas Brisel.
"Preduzeli smo odlučnu akciju protiv firmi koje su se urotile kako bi spriječile konkurenciju u području recikliranja", navela je u saopštenju za javnost, izvršna potpredsjednica Evropske komisije odgovorna za čistu, poštenu i konkurentnu tranziciju, Teresa Ribera.
Proizvođači automobila BMW, Ford, Stellantis, Volkswagen, Toyota, Suzuki, Volvo, Honda, Renault, Mitsubishi, Mazda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Mercedes-Benz i Opel koordinirali su više od 15 godina kako bi izbjegli plaćanje trgovcima automobilima, objavila je Evropska komisija.
Takođe su se složili da neće saopštavati koliko se vozilo može reciklirati, preraditi i ponovno upotrijebiti te koliko je recikliranog materijala korišteno u novim automobilima, prema sekretarijatu.
Prema Briselu, Evropsko udruženje proizvođača automobila djelovala je kao posrednik, organizujući sastanke i kontakte između proizvođača.
Kartelsko dogovaranje otkrio je Mercedes-Benz koji je zbog saradnje s vlastima dobio imunitet i tako izbjegao kaznu od 35 miliona eura.
Sve su kompanije priznale svoju umiješanost i pristale na nagodbu.
Prema propisima EU-a, vlasnici automobila moraju imati mogućnost da besplatno pošalju stare ili oštećene automobile koji više nisu za upotrebu u prodajni salon, a proizvođači automobila moraju platiti račun ako je potrebno.
Kupci automobila takođe moraju biti informisani o učinkovitosti recikliranja novih automobila, navodi AFP, a prenosi "SeeBiz".