Borelj je rekao da hoće da misija bude spremna za djelovanje do 17. februara.
Zvaničnici kažu da je sedam zemalja EU spremno da obezbijedi brodove ili avione. Belgija se već obavezala da će poslati fregatu, a isto se očekuje od Njemačke.
Prošle nedjelje američke i britanske snage bombardovale su više ciljeva na osam lokacija Huta, koje podržava Iran. To je bilo drugi put da su dva saveznika sprovela koordinisane uzvratne napade na pobunjenike. Od početka rata Izraela i Hamasa u oktobru Huti sprovode upornu kampanju napada dronovima i raketama na trgovačke brodove, ali Borelj je rekao da misija EU neće učestvovati u vojnim udarima.
„Namjena misije je da zaštiti brodove. Presretanje napada na brodove, ne učestvovanje u bilo kakvoj akciji protiv Huta. Samo blokiranje napada Huta“, rekao je Borelj novinarima u Briselu uoči sastanka ministara odbrane EU, kome on predsjedava.
Ministri treba kasnije danas da odluče koja zemlja članica će voditi tu pomorsku akciju, a za tu ulogu su zainteresovani Francuska, Grčka i Italija, kao i gdje će biti sjedište misije.
Borelj je rekao da kompanije traže od EU da djeluje, s obzirom na uticaj koji na trgovinu ima to što su trgovinski borodovi primorani da zaobiđu Crveno more na putu za Evropu i iz nje.
„Mnoge evropske firme tražile su od nas da to uradimo zato što im je posao ugrožen zbog velikog povećanja troškova, jer moraju da idu drugim putem, oko Afrike“, rekao je on u osvrtu na alternativnu rutu kojom idu trgovinski brodovi.
„To utiče na cijene, utiče na inflaciju. Tako da je prirodno za nas da pokušamo da izbjegnemo rizik“, rekao je on.