PRIJETNJE
"Iskreno se nadam da je to jedan oblik diplomatske prijetnje da bi se režim u Srbiji doveo u red i počeo da ispunjava ono što je prihvatio kao obavezu, a ne stvarna prijetnja građanima Srbije koji bi zbog sankcija ispaštali", kaže dr Zoran Lutovac, predsjednik Demokratske stranke i potpredsjednik Skupštine Srbije za Pobjedu.
Ističe da ne vjeruje da će sada EU ići u smjeru uvođenja sankcija.
"Neće se povlačiti drastične linije dok god traje invazija Rusije na Ukrajinu i dok god se taj rat ne završi – jer EU nije u interesu da na bilo koji način destabilizuje Zapadni Balkan", ocjenjuje Balša Božović, predsjednik Regionalne akademije za demokratski razvoj.
Iako EU prijeti sankcijama zato što Srbija nije svoju spoljnu politiku usaglasila sa njom, Božović ističe da se sankcije Rusiji neće desiti.
"To znam i to je jasno iz desetogodišnje vlasti Aleksandra Vučića koji je sve vrijeme pokušavao da obmane EU, koristeći sve pogodnosti koje put za članstvo daje Srbiji: fondovi, investicije i novac. Sa druge strane, nije uradio apsolutno ništa u suštinskom smislu da Srbiju pomjeri na Zapad", precizira Božović.
On podsjeća da se u Izvještaju EK o napretku Srbije na 24 mjesta govori da nema nikakvog napretka, na nekoliko mjesta da Srbija nazaduje kada su u pitanju integracije.
"Prvi put se od 2000. godine, kada je Srbija skrenula ka Zapadu, dešava – da u izvještaju stoji da Srbija radi protiv interesa EU. To je stanje u kakvo nas je doveo režim Aleksandra Vučića u ovih deset godina", opisuje Božović.
LICEMJERJE
Nagovještaje EU o prekidu pregovora sa Srbijom Lutovac vidi, za sada, samo kao prijetnju koja bi trebalo da privoli Vučića da donese odluku koja se od njega očekuje.
"Bilo bi pomalo licemjerno da oni koji su ga godinama podržavali u svemu što radi: autokratizmu i nedemokratskoj vladavini – sada insistiraju i očekuju da se Srbija uskladi na spoljnopolitičkom planu. Ako sve vrijeme zarad neke stabilnosti tolerišete stabilokratiju u Srbiji koju stavljate ispred demokratskih vrijednosti, onda dobijate nedemokratski autokratski režim koji je takav i na spoljnopolitičkom planu", objašnjava Lutovac i skreće pažnju da prijetnje Srbiji dolaze od evropskih narodnih partija koje su bile najglasnije u podršci Vučiću, pa je sada apsurd što oni prijete Srbiji, a ne Vučiću – koji neće da uvede sankcije Rusiji.
Ističe da ne možete da podržavate autokratu, a da prijetite građanima.
"To je loše i za Evropsku komisiju, a pogotovo je loše za Srbiju. Prekid integracija i suspenzija pregovora bila bi katastrofa, jer suspenzija podrazumijeva da krećete ispočetka kada ponovo hoćete da uspostavite sistem integracija. Sada je realnije zamrzavanje pretpristupnih IPA fondova i ukidanje jednostranih povlastica poput izvoza voća i povrća što direktno utiče na kvalitet života građana", kaže Lutovac.
SLIJEPA ULICA
Na pitanje da li će EU zaista staviti rampu na pregovore sa Srbijom Božović kaže da bi takva odluka odvela Beograd u slijepu ulicu.
"Definitivno odustajanje EU od Srbije negativno bi se odrazilo na nekoliko načina: mi ćemo 2023. godine u ekonomiji prvi put imati veći izvoz nego uvoz u EU što govori koliko je EU značajan partner – 80 odsto ekonomije Srbije zavisi direktno od EU i trgovine koja se odvija između Srbije i EU. To bi značilo političko i društveno odlaženje Srbije u politike koje su izgubile 90-ih godina. To bi definitivno bila slijepa ulica za Srbiju", kaže Božović.
Prekid pregovora sa Evropskom unijom odrazio bi se i na politički život unutar Srbije – ako bi od toga profitirao.
"Od prekida pregovora sa EU niko ne može politički da profitira. Godinama govorimo da je Vučićev režim samo verbalno proevropski orijentisan, a u stvarnosti ne čini ništa da se evropski standardi primjenjuju i grade u Srbiji", tvrdi Lutovac i opisuje odakle dolazi veliki sentiment prema Rusiji.
Ističe da su proruski stavovi posljedica dugogodišnje propagande u režimskim medijima koji su prikazivali Rusiju u najboljem mogućem svjetlu, a bili vrlo ktitični prema EU.
"Tu propagandu je kreirala vlast jer hoće da istaknu ono što su oni izgradili da je popularno", zaključuje Lutovac.
MEŠETARENJE
Na kraju se postavlja i pitanje koliki je prostor ostao Srbiji da i dalje mešetari.
Božović ocjenjuje da taj prostor zavisi od nekoliko faktora i da će vremenski trajati koliko mu dozvole okolnosti.
"Na svaki mogući način Vučić pokušava da preskoči EU i napravi nekakva strateška partnerstva sa SAD – ne bi li se spasio čak i od uvođenja personalnih sankcija od EU. Dakle, na snazi je politika koja očigledno na nekim zapadnim adresama i dalje ,,pije vodu“ – a to je da zvanično Srbija pokušava da napravi neki most prema Zapadu, u ovom slučaju to nije EU nego SAD", zaključuje Božović.
Neozbiljna očekivanja
"Ako bi se dogodilo strateško partnerstvo između Srbije i SAD, na iniciranje Srbije, to ne bi značilo da su strateški partneri Srbije zapad i zapadne vrijednosti i integracije u EU. To bi samo značilo da je Vučić svojim lukavim manevrima produžio svoju vlast na narednih nekoliko godina i da je ponovo zamaglio sve što radi. I dalje bi se dešavalo kao i u UN da Srbija potpisuje konsultacije sa MIP Rusije, razne sporazume koje već ima sa ruskom federacijom – dakle, to ništa ne bi uticalo na ono što je Srbija radila do sada i što će raditi u budućnosti", smatra Božović.
EU da ne podržava režim
"Pristup evrointegracijama mora biti mnogo drugačiji nego sada, prije svega od Srbije, ali i od strane Evropske unije. EU mora da vodi računa o građanima Srbije, a ne o režimu kojem daje podršku. EU treba da podržava slobodnu i uređenu državu, a ne stabilokratiju, dakle, ne stabilnost, a da nema demokratije. EU treba da podržava da se zemlje kandidati korak po korak uvezuju u njene strukture i prije formalnog članstva, a ne da se izoluju. Mislim da bi promjena pristupa dala veće korake koji donose rezultate", kaže Lutovac.