Svijet

EU: "Mehanizmi praćenja"

Izvor

 

U ponedjeljak će ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa EU, kako se očekuje, odobriti ukidanje "šengenskih viza" za BiH i Albaniju.

Ali će Evropska komisija istovremeno objaviti izjavu o uvođenju "Mehanizma praćenja" kako se vizna liberalizacija i sprovodi na djelu u svim državama regiona, a to znači i Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji čiji građani već od decembra prošle godine mogu slobodno da putuju u EU.

To je agenciji Beta potvrđeno u Savjetu ministara EU i Evropskoj komisiji, uz objašnjenje da će uz praćenje sprovođenja svih utanačenih uslova i standarda biti uvedeno i "rano upozoravanje" na poremećaje u tom režimu.

Ključni cilj je da se spriječi povećanje broja lica izvan Evrope koja bi preko zapadnog Balkana dolazila u EU sa zahtjevom da dobiju azil, isto kao i da se osujeti organizovani kriminal i terorizam.

Odluka o ukidanju "šengenskih viza" za BiH i Albaniju bi trebalo da stupi na snagu u drugoj polovini decembra.

Holandija još ima određene ograde prema uvođenju režima bez viza za BiH i Albaniju, a ranije primjedbe su Francuska, Švedska, Danska i još neke članice EU izgleda spremne da povuku, pošto je Evropska komisija odlučila da uvede dvojaki mehanizam nadzora vizne liberalizacije, a posebno sprovođenja svih tehničkih mjerila i uslova.

Riječ je ne samo o potpunoj pouzdanosti biometrijskih pasoša, potvrda o prebivalištvu i državljanstvu i drugih dokumenata, već i o djelotvornom nadzoru bezbjednosti granica, razmjeni policijsko-obavještajnih podataka s nadležnim organima EU, kao i drugim bitnijim pitanjanjima.

Evropska komisija će se posebnom Izjavom obavezati da svakih šest mjeseci, na temelju analiza njenih stručnjaka i uz saradnju s vlastima zapadnobalkanskih država, podnosi izvještaj o sprovođenju bezviznog režima.

A poseban "hitni mehanizam" će biti pokrenut ako se ispostavi da je došlo do nekog poremećaja ili nepoštovanja sporazumima utvrđenih pravila i standarda.

Evropska komisija će ubuduće takve analize ugrađivati i u godišnje izvještaje o napretku zemalja zapadnog Balkana u reformama i procesu stabilizacije i pridruživanja, odnosno ulaska u članstvo EU.

Portal Analitika