Abiznis

Zabrinutost zbog širenja virusa i dalje ključna prepreka opuštenijem trgovanju

Euro ojačao zbog pritiska na dolar, nafta bilježi blagi rast

Dolar je na početku jutrošnjeg trgovanja blago oslabio u talasu povećanja apetita tržišta za rizičnijim sredstvima i valutama, nastavljajući silazni trend koji je počeo tokom noći nakon što je pritisnut demokratskim planovima potrošnje zvaničnog Vašingtona.

Euro ojačao zbog pritiska na dolar, nafta bilježi blagi rast Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Cijene akcija aziskih kompanija jutros su zabilježile rast, nakon gubitaka na Wall Streetu do kojih je došlo tokom noći po evropskom vremenu, dok su kineska tržišta navijala za napor Pekinga da pomogne kompanijama iz sektora nekretnina koje se suočavaju sa ogromnim problemima, iako su sve veći broj slučajeva Omikrona i dalje zabrinjava investitore.

Mnoge zemlje su u stanju visoke pripravnosti protiv širenja virusa samo nekoliko dana uoči božićnih i novogodišnjih proslava, jer najnovija zdravstvena kriza takođe uzima danak na finansijskim tržištima i utiče na oporavak globalne ekonomije.

Trgovanje se jutros i dalje odvija s dozom opreza uslovljenom zabrinutošću zbog sve većeg broja slučajeva zaraze Omikron sojem koronavirusa, što je dovelo do toga da neke zemlje ponovo uvedu ograničenja, odvraćajući trgovce od previše agresivnih kretanja.

Ulagačima je u određenoj mjeri nadu ulilo jučerašnje saopštenje proizvođača vakcina Moderna da ulažu napore da dodatna doza vakcine protiv koronavirusa bude dovoljna zaštita od Omikron soja.

Valute

Euro je jutros porastao na 1,1282 dolara. Japanski jen, koji važi za „sigurno utočište“, bio je od početka jutrošnjeg trgovanja u blagom padu, spustivši se na 113,7 za dolar.

Funta je oslabila na 1,3213 dolara nakon što je britanski premijer Boris Džonson u ponedjeljak rekao da će pooštriti mjere borbe protiv pandemije kako bi usporio širenje Omikron soja, ukoliko bude potrebno.

Infekcije Omikronom, kojih je sve više širom Evrope i SAD, a čiji se broj udvostručava svaka dva ili tri dana u Londonu i mnogim drugim gradovima, izazvale su oštru rasprodaju na tržištu akcija tokom jučerašnjeg dana.

Austrijski dolar zaustavio je nedavne gubitke i bio je stabilan na 0,7112 dolara, dok se novozelandski dolar stabilizovao na 0,6717 dolara, odnosno malo iznad svog najnižeg nivoa u 13 mjeseci, iako je zemlja odgodila planirano ponovno otvaranje međunarodne granice zbog straha od koronavirusa.

Turska lira je jutros ponovo oslabila nakon jučerašnje nepovoljne sesije, što je nastavak pada zabilježenog juče od čak 10% pred zatvaranje tržišta kada je zabilježen rast nakon što je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan uveo niz koraka za koje je rekao da će Turcima olakšati teret oslabljene valute.

On je takođe je obećao da će nastaviti politiku niskih kamatnih stopa koja je dovela do pada lire.

Dolar

Indeks dolara, koji mjeri njegovu vrijednost naspram šest vodećih konkurentskih valuta, pao je na 96,45 poena, odnosno, zabilježio je manji pad jutros nakon što je tokom noći izgubio 0,12% vrijednosti.

Što se tiče šire slike, dolar je i dalje jak, pošto se njegov indeks prošle sedmice približio 16-mjesečnom maksimumu od 96.914 poena, nakon što su američke Federalne rezerve otvorile vrata za čak tri povećanja kamatnih stopa u 2022.

Manji pad vrijednosti dolara uslijedio je nakon što je američki senator Džo Menčin, umjereni demokrata koji je bio ključan za nade predsjednika Džoa Bajdena da će usvojiti zakon o domaćim investicijama od 1,75 biliona dolara, poznat kao Build Back Better, rekao da neće podržati paket.

Dolar se povukao nakon sloma Build Back Better. Manje podsticaja i slabiji podaci o rastu bili su faktori zbog kojih je dolar i dalje pod pritiskom.

Dvogodišnji prinosi američkog trezora juče su se spustili na 0,587%, što je najniži nivo od 3. decembra, a što je takođe uzrokovalo strmiju krivu prinosa.

Bitcoin je jutros ojačao 4,4%, dostigavši 48.400 dolara nakon trenda pada otkako je objavljena informacija o otkrijanju Omikrona.

Zlato

Cijene zlata su jutros bile zaglavljene u uskom rasponu, budući da je nešto slabiji dolar suprotstavio trendu seljenja kapitala u ovaj plemeniti metal dok porast broja slučajeva zaraženih Omikron sojem i dalje zabrinjava investitore.

Prometno zlato poraslo je 0,1% na 1.791,73 dolara po unci, dok su fjučersi na zlato u SAD pali 0,1% na 1.792,3 dolara. Zlatu nedostaje zamah da bi izašlo iz sadašnjeg trgovanja u ograničenom rasponu.

Prometno srebro je blago poraslo na 22,24 dolara po unci, platina je oslabila 0,2% na 930,46 dolara, a paladijum je blago porastao na 1.749,80 dolara.

Nafta

Cijene nafte su jutros u porastu, iako su investitori i dalje zabrinuti zbog brzog širenja Omikrona na globalnom nivou, što je navelo zemlje da razmotre dodatna ograničenja, poput prelaska na rad od kuće i zabrane putovanja, što bi potencijalno smanjilo tražnju za gorivom.

Fjučersi na naftu Brent porasli su 59 centi, ili 0,8%, na 72,11 dolara po barelu, dok su fjučersi na američku WTI naftu porasli 73 centa, ili 1,1%, na 69,34 dolara po barelu.

Cijene sirove nafte se oporavljaju, a upravo zabrinutost zbog epidemiološke situacije je ono što ograničava da rast bude veći. Kratkoročni udar na ekonomski rast od zatvaranja granica je još nepoznat, a cijene nafte će ostati osjetljive na sva buduća ograničenja putovanja.

Portal Analitika