Autorka dokumenta je Povjerenica za jednakost Helena Dali, a u njemu su navedene upute kojima je cilj podstaknuti na komunikaciju koja će biti inkluzivna prema svima bez obzira na dob, pol, porijeklo, vjeroispovijest i seksualnu orijentaciju.
U tim internim smjernicama, između ostalog, stoji kako ne treba pretpostavljati da su svi katolici pa se predlaže da izraz "božićno vrijeme" bude zamijenjen neutralnim "sretni praznici". Ovaj prijedlog izazvao je brojne negativne reakcije što je na karju rezultiralo povlačenjem smjernica.
Prijedlog smjernica kritikovao je i Antonio Tajani, bivši predsjednik Evropskog parlamenta, rekavši da je dokument "povrijedio osjećanja hrišćana", a na Twitteru je poručio: "Živjela Evropa zdravog razuma!"
Rasprava podijelila parlamentarce
Rasprava u Strazburu podijelila je parlamentarce desnog i lijevog političkog spektra. Najviše govornika bilo je iz redova Evropske narodne strake (EPP), oni su svi redom osudili uputstva smjernica i pozvali da se ne briše evropska tradicija, a Heleni Dali zamjerili su što nije prisustvovala ovoj raspravi.
Jedan od njih bio je i hrvatski europoslanik Karlo Resler koji je rekao da "čestitati Božić u 2021. znači osobi nasuprot nas bezrezervno poželjeti sve najbolje".
"Brisanje i izbjegavanje čestitanja Božića zbog blijedih i prolaznih društvenih eksperimenata bilo bi odricanje od Evrope kakvu znamo i volimo", ocijenio je Resler.
Raspravu je u saopštenju komentarisala i Željana Zovko, potpredsjednica kluba EPP-a. "Kao što poštujemo tradicije drugih vjerskih zajednica, tako bismo trebali moći otvoreno dijeliti radostan duh i duboku simboliku koju donose božićna slavlja", dodala je Zovko i pozvala da se "obrati pažnja na one Hrvate, hrišćane i evropske građane u Bosni i Hercegovini koji se ovih dana još uvijek boje otvoreno slaviti Božić".
HDZ-ov europoslanik Tomislav Sokol takođe je u saopštenju kritikovao dokument sa smjernicama rekavši da je "skandalozan, loše promišljen te naprosto nije u skladu sa standardima i vrijednostima na kojima se temelji EU".
"Mislim da vas može biti sram!"
Međutim, nijesu svi na današnjoj raspravi kritikovali smjernice, dio poslanika podržao je napisano u dokumentu.
Naglasili su kako je bitno voditi se motom EU "Ujedinjeni u različitosti" i koristiti jezik koji će biti inkluzivan za sve građane EU. "Čestitanjem praznika" ne žele izbrisati Božić, već uključiti građane EU svih vjeroispovijesti, reklo je više poslanika, uglavnom lijevih klubova.
"Mislim da vas može biti sram!" poručila je poslanica Zelenih Alis Kunke i dodala kako EU treba ustrajati u borbi protiv rasizma i nejednakosti.
Španski socijaldemokrat (S&D) Huan Lopez Agiljar naglasio je da je riječ o internom dokumentu Komisije.
"Nalazimo se u Strazburu i raspravljamo o temi koja ovdje nije smjela biti", izjavio je španski poslanik. "Radi se o službenom dokumentu Evropske komisije, radi se o internom dokumentu koji predviđa korištenje inkluzivnog jezika kako se ne bi ponavljali klišeji i stereotipi jer to vodi do predrasuda koje vode do mržnje, a mržnja vodi do zločina iz mržnje".
Sira Rego iz kluba Ljevice ustvrdila je da se spornim smjernicama ne ugrožava Božić.
"Evropske institucije sugerišu inkluzivan jezik kako bi demokratizovale naš zajednički prostor, ne radi se o dogmi, Božić nije ugrožen", rekla je poslanica Sira Rego i dodala: "Ništa se ne želi ukinuti, želi se samo stvari ujednačiti."