- Eurozoni će biti potrebno još tri godine da bi izašla iz dužničke krize - izjavio je glavni ekonomista "Mudisa" za suverene rejtinge Lusio Vinjas de Sousa u intervjuu agenciji Blumberg.
- Treba priznati da je eurozona ostvarila uspjeh na planu sprovođenja institucionalnih reformi. Više puta smo govorili da su tom regionu potrebne korekcije za koje će biti potrebno nekoliko godina i to će biti bolne godine za eurozonu - istakao je De Sousa.
Napori koje su preduzele članice eurozone u borbi protiv dužničke krize, uključujući osnivanje stalnog fonda za spasavanje oslabljenih članica - Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM) i program Evropske centralne banke (ECB) za kupovinu obveznica problematičnih članica - već su dobili priznanje ministara finansija i bankara.
De Sousa, međutim, smatra da je samo monetarno stimulisanje nedovoljno da bi dalo podstrek ekonomskom rastu.
- Nijedna centralna banka nije u stanju da pruži impuls ekonomskom rastu. Do stabilnog ekonomskog rasta može doći samo u slučaju sprovođenja strukturnih reformi koje potpomažu rast. Ono što sada rade ECB i američka Uprava federalnih rezervi omogućava samo da se dobije vrijeme kako bi regulatorima bila data mogućnost da sprovedu reforme - ukazao je De Sousa.
Eurozoni, smatra, predstoji još nekoliko godina bolnih korekcija.
- Približno polovina tih korekcija je sprovedena u poslednje tri godine. Uzimajući to u obzir, možemo očekivati još najmanje tri godine skupe i bolne adaptacije eurozone - predočio je De Sousa.