Abiznis

Čeka se potez kineske vlade u spašavanju građevinskog giganta

Evergrande (ni)je okidač za novu krizu

Poteškoće koje ima kineski građevinski gigant mogle bi prouzrokovati posljedice ogromnih razmjera ukoliko vlada u toj zemlji ne pronađe mehanizam za spašavanje. Međutim, iako mnogi porede stanje sa nastankom globalne finansijske krize 2008. godine, situacija, iako veooma složena, je ipak drugačlija.

Evergrande (ni)je okidač za novu krizu Foto: EPA-EFE
Ana Nives Radović
Ana Nives RadovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kineska kompanija Evergrande donedavno bila je nepoznata većini Evropljana sve dok nije dospjela u fokus svjetske javnosti nakon najave da bi njen kolaps mogao da bude uvod u novu globalnu finansijsku krizu.

Riječ je o kineskom gigantu iz oblasti nekretnina, osnovanom 1996. godine, manje poznatom na zapadnim tržištima, koji je ujedno i najveći graditelj u toj zemlji. Njen osnivač Ksu Jiajin bio je 2017. najbogatiji čovjek u Kini.

Neizvjesnost i zabrinutost

Kineski gigant našao se pred bankrotom, a juče je najavio isplatu kamata na mali dio svog duga, ali bez uvjeravanja finansijskih tržišta koja još čekaju da vide da li će zvanični Peking i u kojoj mjeri priteći u pomoć. 

Dešavanja u Evergrandeu prouzrokovala su zabrinutost širom svijeta da bi se mogao ponoviti scenario izazvan krahom investicione banke Lehman Brothers koji se dogodio u septembru 2008. 

Pomisao na krah Evergrandea zabrinjava tržišta zbog njegovog kolosalnog duga čija vrijednost  premašuje 300 milijardi eura

Osjećaj zabrinutosti u velikoj mjeri se odrazio na stanje na tržištu kapitala, a sve oči uprte su u kinesku vladu koja nije jasno naglasila da li će intervenisati u korist građevinskog konglomerata koji je u problemu zbog duga u iznosu od 260 milijardi eura.

Iako su neizmirene obaveze i dalje prijetnja opstanku grupe, Evergrande je uspio tek da postigne dogovor sa vlasnicima obveznica o malom dijelu duga.

U dopisu upućenom Šenžen berzi grupa je navela da je jedna od njenih filijala, Hengda Real Estate Group, pregovarala o planu otplate kamate na obveznicu koja dospijeva 2025. Prema podacima koje je objavio Bloomberg, Evergrande bi trebalo da otplatiti 232 miliona juana (30,5 miliona eura) duga dospjelog prošlog četvrtka po obveznici od 5,8% ograničenoj na domaće tržište. 

Najava plaćanja kamata nije bila dovoljna da smiri tržišta, a berze u Šenženu i Šangaju bile su i juče u padu, nakon četvorodnevne pauze zbog državnih praznika. Hongkonška berza bila je zatvorena.

Potraživanja povjerilaca

Rok dospjeća za otplatu rata kredita je danas, a grupa nije navela kako namjerava da ih izmiri. Najava djelimične otplate trebalo bi da bude od koristi tako što će smanjiti nestabilnost i spriječiti krah.

Da bi se povjerenje zaista vratilo, učesnici na tržištu trebalo bi da se uvjere u stvarno restrukturiranje Evergrandea. Odgovor kineske vlade najviše iščekuju vlasnici 1,4 miliona stanova u izgradnji koji su prošle sedmice organizovali protest ispred sjedišta kompanije, ali i na drugim lokacijama širom zemlje. 

Takođe, kreditori, zaposleni i dobavljači zahtijevaju da im Evergrande isplati ono što duguje, što je povećalo ulaganja sve dok Peking prošle godine nije pooštrio pravila zaduživanja. Predsjedavajući grupe, koja za sada negira mogućnost bankrota, rekao je zaposlenima da će Evergrande „uskoro izaći iz najmračnijih dana“, što su prekjuče objavili kineski državni mediji.

Multiilijarder Ksu Jiain uvjeravao je da će se izgradnja u potpunosti nastaviti i da će grupa ponuditi „odgovor kupcima, investitorima, partnerima i finansijskim institucijama“, ali ni on nije iznio dodatne detalje. 

Pomisao na krah Evergrandea zabrinjava tržišta zbog njegovog kolosalnog duga čija vrijednost premašuje 300 milijardi eura, ali i zbog ekonomske uloge sa više od tri miliona direktnih i indirektnih poslova, projekata u više od 200 gradova, kao i više od 8.000 partnerskih kompanija.

Pad Evergrandea mogao bi da ima ogromne posljedice na tržište rada u Kini, jer zapošljava 200.000 ljudi, eksterno angažuje više od tri i po miliona saradnika. Osim toga, neminovno je i suočavanje da nelikvidnošću, budući da mnoge povezane kompanije zbog toga već obustavljaju aktivnosti, pa su zaustavljeni i drugi građevinski radovi širom Kine.

Razlike u odnosu na 2008.

Iako je na tržištima ovih dana bilo neizvjesnosti, jer je kod mnogih otvoreno pitanje da li Kini slijedi suočavanje s propašću gigantskog Evergrandea, situacija ipak nije poput one koju je svijet upamtio 2008. i njegov bankrot ne bi mogao da izazove domino efekat koji bi bio uvod u krizu globalnih razmjera.

Narodna banka Kine je još 2018. uvrstila Evergrande na listu konglomerata koje treba nadzirati zbog prevelikog duga, a regulatorno tijelo je prošle godine uvelo ograničenja duga po osnovu nekretnina. Evergrande je takođe prodao 28% aktivnosti upravljanja imovinom i počeo da prodaje imovinu uz veliki popust, a u junu ove godine zabranjena mu je prodaja imovine do završetka radova, budući da je koristio depozite kupaca za finansiranje poslovnih aktivnosti.

Ukoliko neki komercijalni subjekat u Kini zaista propadne znači da je država procijenila da ne postoji širi interes zbog kojeg bi on bio spašavan

Poseban razlog za zabrinutost povezanih subjekata bila je nedavna najava kompanije da najvjerovatnije neće moći sve da isplati mnogim povjeriocima, posebno zbog toga što su mnogi posao sa nekretninama doživjeli kao ulaganje u ono što se smatra „sigurnim utočištem“, što prije svega čine nekretnine koje bi trebalo da donesu veliki povrat na uložena sredstva.

Oni koji su investirali već su platili depozite za stanove koji još nijesu ni počeli da se grade ili su skoro otplatili one čija gradnja još nije završena i kod kojih je neizvjesno da li će biti nastavljena. 

Međutim, koliko god da je teška sudbina skoro milion i po nesuđenih vlasnika stanova i koliko god da je kompleksna situacija sa nelikvidnošću dobavljača, okolnosti se za sada ne mogu posmatrati kao okidač globalne krize, iako će napori na prevazilaženju problema zahtijevati uključivanje brojnih subjekata. 

Uprkos problemima zbog nelikvidnosti, efekti eventualnog bankrota ipak ne bi bili onoliki kao kad je to slučaj sa bankrotom hedž fondova sa ogromnim pozicijama ili banka kojoj se cijene imovine približavaju nuli. 

Zemljište, a ne finansijska aktiva

Poređenje s Lehman Brothersom ipak nije na mjestu, jer Evergrande ima vlasništvo nad nekretninama, uključujući i zemljište, čija vrijednost može da varira, ali ne i da potpuno nestane, a nekadašnji finansijski gigant imao je finansijsku aktivu čija vrijednost je doslovno izbrisana. Već prvi stimulans omogućio bi da Evergrande završi dio nekretnina, proda ih i počne da otplaćuje dio po dio duga.

Sadašnja vrijednost zemljišta i stambenih projekata procijenjena je na nešto više od 1,4 triliona juana (185 milijardi dolara).

U ovome je ključna razlika u odnosu na Lehman Brothers kod kojeg je došlo do potpunog brisanja vrijednosti finansijskih derivata – svapova kod kreditnih neizmirenja i obezbijeđenih dužničkih hartija od vrijednosti koje je ugrozilo stanje drugih banaka na tržištu.

Cijena zemljišta je transparentnija i stabilnija od finansijskih instrumenata, što je posebno slučaj u Kini gdje lokalne samouprave doslovno imaju monopol nad vlasništvom većine površina i u krajnjem slučaju imaju mehanizme da otkupe zemljište koje žele. Takođe, ne bi trebalo očekivati da zemljište, kao takvo, zbog ovakvih događaja počne da gubi vrijednost.

Pored toga, za razliku od Lehman Brothersa, koji je funkcionisao u sasitemu koji je ličio na „državu u državi“, Evergrande prati visoki nivo vladine kontrole i uključenosti u kineski sektor nekretnina. Osim toga, posrednici ne igraju ključnu ulogu kao u slučaju ove američke banke, već su svi konci u rukama kineske vlade.

Čeka se konkretan vladin potez

Kineske banke, kao i brojni drugi entiteti su pod nadzorom nacionalnih institucija koje imaju primat u donošenju odluka, tako da čak i nedržavne finansijske usluge mogu da se kontrolišu u mjeri koja bi izvan Kine bila nepojmljiva. 

Pad Evergrandea mogao bi da ima ogromne posljedice na tržište rada u Kini, jer zapošljava 200.000 ljudi, eksterno angažuje više od tri i po miliona saradnika

Drugim riječima, ukoliko neki komercijalni subjekat u Kini zaista propadne znači da je država procijenila da ne postoji širi interes zbog kojeg bi on bio spašavan.

Kineske vlasti imaju dva ključna cilja – da spriječe prekomjerno preuzimanje rizika i da održe tržište nekretnina stabilnim. 

Lehman Brothers je prije 13 godina bankrotirao, a američka vlada počela je da spašava druge finansijske subjekte, što je rađeno i u Evropi, kod koje je naročito došlo do izražaja to što je umjesto privrede spašavala banke. Krah jedne banke nastao iz precijenjene imovine koja je preko noći obezvrijeđena liječen je spašavanjem drugih banaka.

Portal Analitika