Zanimljivosti

Studija pokazala koji modeli troše mnogo više nego što je navedeno u specifikacijama

Evo koja je razlika u stvarnoj potrošnji goriva u odnosu na zvanične podatke

Zvanični podaci o potrošnji vozila proizvođača automobila i stvarnost na putevima sve se više razlikuju.

Ilustracija Foto: Pixnio
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

To je zaključak istraživačke organizacije International Council on Clean Transportation (ICCT) u studiji objavljenoj ove sedmice.

Dakle, 2022. godine automobili s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem registrovani u Njemačkoj trošili su 14 odsto više benzina ili dizela po pređenom kilometru u realnim uslovima nego što je navedeno u fabričkim podacima (WLTP merenja) i emitovali su 14 odsto više CO2 koji je štetan za klimu.

Još 2018. razlika između zvanične i stvarne potrošnje bila je niža i iznosila je odsm odsto, navodi "Revija HAK".

S WLTP mjerenjima informacije o potrošnji automobila bi trebalo da budu realnije, ali to se očigledno nije dogodilo. Zahtjevi Evropske unije prema proizvođačima da smanje emisije CO2 očigledno ne postižu nikakve rezultate.

Uz zvanične podatke o potrošnji koje je prikupila Evropska agencija za okolinu, analiza se bazira na evidenciji potrošnje goriva koju bilježe vozači u svakodnevnoj vožnji putem portala "Spritmonitor.de".

Primljeni su podaci više od 160.000 vozila.

Marke s posebno visokim vrijednostima su Opel, Hyundai, Ford i Seat. Za Mercedes-Benz, VW, BMW i Audi stvarna potrošnja je bila bliža navedenoj.

U starom NEDC test ciklusu trend je bio obrnut: Audi je trošio puno više od zvaničnih brojki, a kod Opela i Hyundaija je razlika bila najmanja.

Evropska komisija je sada uspostavila vlastitu metodu za sprječavanje prevara: od 2021. proizvođači moraju da ugrađuju mjerne uređaje u nove automobile, koji automatski obavještavaju ovlaštena državna tijela o stvarnoj potrošnji.

Međutim, podaci iz ovog nadzora vozila nisu javno dostupni, a mogu se smisleno analizirati tek s odlaganjem od nekoliko godina. Prvi privremeni status, koji je EU objavio u martu 2023., utvrdio je još veću razliku između zvaničnih i stvarnih podataka ICCT-a i to od 22 odsto, piše "Der Spiegel".

Portal Analitika