Polje za potvrdu “Ja nisam robot” se naziva CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart) ili “potpuno automatizovani javni Turingov test za razlikovanje računara i ljudi”.
U suštini bilo koja vrsta testa, bilo da se radi o odabiru slike sa stop svijetlima ili kucanju riječi koja je mutna ili zakrivljena, je upravo reCAPTCHA koja se koristi za zaustavljanje botova.
ReCAPTCHA, koju možete prepoznati iz polja za potvrdu „ja nisam robot“, je specifičan CAPTCHA program od Google-a koji koriste milioni stranica.
Kako funkcioniše reCAPTCHA?
Dakle, kako zapravo funkcionše reCAPTCHA – “ja nisam robot”?
To zapravo nije čin klika na “ja nisam robot” koji potvrđuje da niste bot. To je ono što se događa prije nego što kliknete, piše DesertNews.
“Kada kliknete na to polje za potvrdu, stranica šalje nazad gomilu informacija Googleu”, rekao je za Reader’s Digest Džon Lojd, glavni tehnološki zvaničnik Casaba Security.
Ove informacije mogu biti vaše kretanje kursora dok kliknete na to polje za potvrdu (očigledno da ljudi pomjeraju svoje kursore s više slučajnosti nego računar), vaši kolačići i istorija uređaja, prema Cloudflareu.
Google koristi te informacije da odredi vjerovatnoću da li ste čovjek ili robot. Google zatim šalje tu ocjenu na web stranicu, a ako je rezultat dovoljno visok, bićete pušteni na surfovanje.
Jednostavno rečeno, klikom na “ja nisam robot”, dajete Googleu dozvolu da analizira vaše ponašanje na mreži kako bi utvrdio jeste li čovjek.