Politika

Evo u čemu se razlikuju dva sporazuma za formiranje manjinske vlade

Nakon jučerašnjeg sastanka predstavnika opozicionih partija sa mandatarom Dritanom Abazovićem, pokazalo se da postoje dva teksta sporazuma na kojima treba da bude formirana manjinska vlada. Jedan - iza kojega stoji 40 poslanika opozicije i drugi - koji je "parafirala" Socijalistička narodna partija.

Evo u čemu se razlikuju dva sporazuma za formiranje manjinske vlade Foto: Foto: Pobjeda/D. Malidžan
Antena MIzvor

Učesnici jučerašnjeg sastanka, sa kojima je razgovarala Antena M, kazali su nam kako ih je mandatar Dritan Abazović obavijestio da je SNP "parafirala" sporazum o formiranju manjinske vlade, ali nije ni pomenuo da je sadržaj toga dokumenta različit od onoga koji potpisuju lideri manjinskih stranaka, SD i SDP, te DPS kao partija koja Abazovićevom kabinetu treba da obezbijedi podršku u Skupštinoi CG. 

Antena M imala je uvid u oba teksta sporazuma. Razlike u sadržaju su, kao što ćete vidjeti, brojne i indikativne. Tiču se, prije svega, dijela u kojem se zauzima stav Crne Gore prema agresiji Rusije na Ukrajinu, Temeljnog ugovora, Otvorenog Bakana, Zakona o popisu, ali i nadležnosti opština u pojasu Morskog dobra i garantovanih mandata Albanaca u izbornom zakonodavstvu!

Neke odredbe iz teksta Sporazuma koji podržava 40 poslanika opozicije brisane su, a neke mijenjane...

Kod SNP nema nedvosmislene osude ruske agresije, ni podrške sankcijama

U preambuli Sporazuma opozicije ovako je formulisan odnos prema agresiji Rusije i sankcijama Zapada.

"Potpuno posvećeni usklađivanju vanjske i bezbjednosne politike sa EU i NATO, nedvosmisleno osuđujući agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu i podržavajući politiku sankcija koju naši evropski i euroatlantski partneri sprovode prema Ruskoj Federaciji;"

U verziji koju je "parafirala" SNP taj stav izgleda ovako:

"Potpuno posvećeni usklađivanju vanjske i bezbjednosne politike sa EU i NATO a osuđujući agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu;"

Nema, dakle, ni nedvosmislene osude, ni pomena podrške sankcijama EU i NATO protiv Rusije!

No, to nije sve, pošto se ovo pitanje u pominje na još jednom mjestu u Sporazumu, evo formulacije opozicije:

"Potpisnici Sporazuma se obavezuju da će na prvoj narednoj sjednici Skupštine Crne Gore podržati predlog Rezolucije povodom agresije Ruske Federacije na Ukrajinu i tako iskazati i svoju punu privrženost vanjskoj i bezbjednosnoj politici Evropske unije."

U verziji SNP izbrisano je "na prvoj narednoj sjednici", "podržati" je promijenjeno u "predložiti" i dodato: "a u skladu sa usvojenim rezolucijama EU i UN".

Srebrenica - aut, Temeljni ugovor, OB i Popis - in

Stav kojim je u Sporazumu opozicije iskazan prema genocidu u Srebrenici, glasi ovako:

"Iskazujući punu podršku usvojenoj Rezoluciji Skupštine Crne Gore o genocidu u Srebrenici, kao činu civilizacijskog odnosa prema svim nevinim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije."

U tekstu koji je prihvatila SNP toga stava - nema! Ni slova!

Temeljni ugovor i Otvoreni Balkan ostaju prioriteti - ali samo SNP!

U odjelu "Politički prioriteti za izvršnu vlast", tekst Sporazuma koji je "parafirala SNP" sadrži dvije tačke kojih nema u verziji opozicije.

U jednoj se traži "...Regulisanje ugovornog odnosa sa vjerskim zajednicama, u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore (uključujući i Temeljni ugovor sa SPC uz poštovanje principa transparentnosti u njegovom donošenju).

U drugoj tački ,koja bez dileme cilja Otvoreni Balkan, SNP je zapisala "Sagledavanje regionalnih inicijativa u kontekstu ključnog prioriteta, odnosno bržeg učlanjenja Crne Gore u Evropsku uniju- perspektive i mogućnosti".

U odnosu na prioritete iz Sporazuma opozicije razlika je i dodata tačka 13, u kojoj SNP propisuje "Predlaganje Zakona o popisu stanovništva, u prvom kvartalu rada Vlade, u skladu sa evropskim standardima i normama"!

A u odjelku o "Načinu odlučivanja" na sjednicama Vlade, umjesto konsenzusa povodom tzv. Temeljnog ugovora, Zakona o popisu i Otvorenog Balkana, koji predlaže opozicija, SNP je za "što širi dogovor"!

Manje prava opštinama u pojasu Morskog dobra

Ozbiljne su razlike i u dijelu u kojem se nabrajaju "Normativni prioriteti" 43. Vlade.

Pod rednim brojem 5. u opozicionom Sporazumu naveden je " Zakon o morskom dobru kojim se opštinama daje nadležnost nad tim prostorom".

U verziji SNP Zakon o morskom dobru mijenja se dio o pravu lokalne samouprave, formulacijom: "sa ciljem jačanja nadležnosti opština".

U narednoj tački 6. opozicija navodi:

"Izborna reforma-usvajanje preporuka OEBS/ODHIR za dogradnju izbornog zakonodavstva uz mogućnost objedinjavanja svih izbora u jednom danu i izmjene izbornog sistema sa uvođenjem otvorenih listi i garantovanje zastupljenosti manjina kroz određivanje broja mandata (zagarantovani mandati za Albance);".

U verziji SNP nema dijela u zagradi, na kraju šeste tačke!

Mandatar Dritan Abazović najavio je da bbi do sjutra mogao da riješi otvorena pitanja zbog kojih formiranje manjinske vlade ne samo da nije okončano, nego ni izvjesno.

 

Koji dokument je potpisao Joković?
4
Koji dokument je potpisao Joković?
17.03.2022 07:00

 

Portal Analitika