Abiznis

Evropa ne zna šta će sa bogatima

Izvor

Prošlog ljeta je ideja o uvođenju veće poreske stope za najbogatije bila veoma u modi, dok su u većini zemalja pogođenih krizom pokušavali da pronađu način da popune državne budžete, prenio je francuski dnevnik La Tribin.

Danas, međutim, ta ideja nije više toliko popularna, bar kad je riječ o Francuskoj, pokazala je anketa koju je nedavno sprovela agencija za ispitivanje javnog mnenja IFOP. Naime, više od polovina Francuza smatra da predlog socijaliste Olanda da porez za najviše prihode treba da bude povećan sa dosadašnjih 50 na 75 odsto treba preispitati.

No, brojke često mogu da zavaraju, jer bi prema predlogu Olanda, francuski neženja sa godišnjim prihodom od 1,2 miliona eura platio porez 580.360 eura, što je manje nego samac sa istim prihodom u Španiji, koji državi mora da plati 600.000 eura i gdje poreska stopa na dohodak iznosi 53 odsto.

U Belgiji će samac sa godišnjim prihodom od 1,2 miliona eura platiti porez 594.000 eura, zbog čega se u toj zemlji ne vode poreske debate, ali u kojoj mnogi bogati Francuzi nalaze utočište kako bi izbjegli da prijave svoje zarade, profitirajući zbog niskog poreza na dodatne prihode u ovoj susjednoj zemlji.

S druge strane, kontervativni premijer Kameron najavljuje smanjenje poreske stope na najviše prihode sa 50 na 40 odsto, poručujući uplašenim bogatašima iz Francuske da su dobrodošli u njegovu zemlju.

Poreska stopa od 50 odsto u Velikoj Britaniji primjenjuje se, međutim, na prihode veće od 180.000 eura.

U Njemačkoj se takođe razmatra pitanje smanjenja poreza, pošto stopa na dohodak od 250.000 eura iznosi 45 odsto, dok nešto niža, od 42 odsto, već pokriva dohodak od samo 54.000 eura.

U ovoj zemlji se, međutim, primjenjuje princip dvostrukog oporezivanja, jer je od ujedinjenja dvije Njemačke uvedena i dodatna taksa za najviše prihode od 5,5 odsto na već uračunati porez.

(foto: b92.net)

Portal Analitika